Ще з часів Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького наші предки розуміли вагу і значення слова, плекаючи безцінні документовані свідоцтва життя народу. Здавна людство розуміло: життєпис держави, краю, народу потрібно збирати, шанувати та зберігати для сучасників і нащадків, бо безцінним є значення невичерпних історичних пам’я - ток усіх поколінь. Спочатку при монастирях та церквах, а згодом у спеціальних установах – архівах – том за томом накопичувалася і накопичується документальна скарбниця кожного народу. Оберігають, опрацьовують, розкладають по поличках усе документальне надбання саме архівісти, виконуючи найголовнішу місію – збереження пам’яті для нащадків.
Шлях становлення архівної справи України видався непростим, драматично склалася доля більшості місцевих архівів. Внаслідок війн, революцій, інших соціальних потрясінь документи часто гинули, архіви зазнавали непоправних втрат. Та все-таки і за найскладніших умов архівісти намагалися врятувати і зберегти народні скарби для нащадків. Протягом кількох поколінь саме їхньою подвижницькою працею закладався міцний фундамент сучасної архівної системи, яка згодом і перетворилась на велике складне господарство.
Архівні матеріали – це безцінне джерело інформації про минуле і сьогодення України, про життя людини, суспільства і держави, яке має унікальний вплив на формування національної свідомості наших громадян та засвідчує вагомий внесок українців у розвиток світової цивілізації.
Система державних архівних установ України, що підпорядковані Державному комітету архівів України, включає понад 700 установ. Загальна чисельність працівників галузі складає більше 3700 осіб. У складі Національного архівного фонду – понад 59 мільйонів одиниць зберігання.
На Бершадщині реалізацію державної політики у сфері архівної справи забезпечують архівний відділ райдержадміністрації та Бершадський трудовий архів.
Історія архіву відображена в архівному фонді державного архіву, який містить у собі документи за період з 1944 до 2012 року. На цей час у 145 архівних фондах зберігається близько 24 тисяч справ, архівним відділом цього року прийнято на зберігання 750 справ управлінської документації. У нинішньму році виконано 674 запити фізичних і юридичних осіб. До архівного відділу в 2014 році громадяни звертались в основному з таких питань: підтвердження факту роботи щодо виділення земельних ділянок і їх приватизації, надання дозволу на будівництво та оформлення права власності на житлові будинки та інші. В трудовому архіві 86 фондів зберігають близько 20 тис. справ, виконано 1317 запитів про трудовий стаж, розмір заробітної плати та інші.
Архіви сьогодні – це надійна гарантія того, що пам’ять залишається живою, вільною від міфів та ідеологічних нашарувань.
Щиро вітаю працівників архівних установ району з професійним святом. Нехай і надалі ваша компетентність та працьовитість служитимуть людям та примножуватимуть історико-культурну спадщину Бершадщини. Зичу вам міцного здоров’я, добробуту, злагоди і домашнього затишку, звершення задумів, невтомного творчого пошуку.
Валентина ПЕТРОВСЬКА, начальник архівного відділу Бершадської райдержадміністрації.