У 1950 році, під час служби в армії, юний художник на прохання товариша намалював на аркуші, де вже був зображений портрет Сталіна, свиню. За що був звинувачений в антирадянщині та поплатився 10 роками ув’язнення. Але навіть у цих умовах він не переставав малювати. Простим олівцем зображував портрети політв’язнів та пейзажі суворої північної природи. Частину цих творів Олексій Степовий кілька років тому передав до фондів художнього музею, саме вони і складають один із тематичних акцентів виставки.
Втім, палітра митця різнопланова. В експозиції також представлено портрети односельців, натюрморти та пейзажі рідного села, а серед квіткового різнобарв’я розміщено і автопортрет.
«В мене робіт дуже багато. Але тут тільки кілька десятків – не міг привезти їх всіх сюди», – каже 83-річний майстер.
До речі, під час відкриття виставки директор музею Ілля Безбах представив загалу Олексія Степового як відомого вінницького художника. А він скромно поправив: «Потрібно добавити – самодіяльний». Та мистецтвознавець уточнив, що він не помилився і вважає, що професіоналізм художника затверджує не спеціальна освіта та документи, а саме майстерність та щоденна копітка робота.
Зі словами вдячності та поваги звернулася до автора виставки і Валентина Добровольська, яка була організатором першої експозиції нашого земляка.
«Для мене це велика честь і щастя – бути знайомою з вами. Адже ви людина унікальної долі, дуже добрі та чуйні, а ще – неперевершений художник».
Несподіванкою для Олексія Степового стало і вручення почесних грамот від облдержадміністрації, обласної ради та обласного художнього музею за плідну працю, високу професійну майстерність, вагомий особистий внесок у розвиток культури і духовності українського народу, образотворчого мистецтва на Вінниччині.
Катерина ГЛАДКА, журналіст.