… Святкування розпочалося з невеликого мітингу біля приміщення дитячої музичної школи. Тут було відкрито меморіальну дошку, цим самим вшановувалася пам'ять композитора. В мітингу взяли участь начальник управління культури та туризму облдержадміністрації, заслужена артистка України Марія Скрипник, голова райдержадміністрації Світлана Шульц, голова районної ради Михайло Бурлака,міський голова Михайло Кольченко.
Відкрила мітинг начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації, заслужений працівник культури України Надія Герасимчук. Вона повідомила, що рішенням сесії міської ради від 24 липня 2009 року дитячій музичній школі присвоєно ім’я Р.А. Скалецького.
Хор викладачів музичної школи виконав пісню композитора на слова поета Павла Тичини «Гаї шумлять».
Звертаючись до присутніх, Марія Скрипник сказала:
– Колими згадуємо ім’я Родіона Скалецького, перед нами одразу постає особистість, митець, людина великих чеснот, віддана своїй справі. У нього в душі бриніла музика. І він залишив величезний спадок по собі – майже шістсот музичних творів, у тому числі на вірші відомих поетів – Шевченка, Франка, Рильського, Тичини, Сосюри… А через хорове мистецтво ми й далі пропагуватимемо його музику.
Світлана Шульц, голова райдержадміністрації:
– Ми гордимося своїм талановитим земляком. Я теж закінчувала свого часу цю школу і пам’ятаю, як ми вивчали чудові твори Родіона Скалецького, не завжди усвідомлюючи те, що це написав саме наш великий земляк. Ми пишаємося тим, що наша музична школа буде носити його ім’я.
Михайло Бурлака, голова районної ради:
– Родіон Андрійович був людиною талановитою, сильною духом. Він належить до тієї когорти, хто у непростих умовах формували фундамент української культури. І я переконаний у тому, що й майбутні покоління повертатимуться до глибоких джерел народної пам’яті.
Під оплески присутніх керівники району, міста, почесні гості та директор музичної школи Крістіна Мураховська відкрили меморіальну дошку, на якій написано:
«БЕРШАДСЬКА ДИТЯЧА МУЗИЧНА ШКОЛА НАЗВАНА НА ЧЕСТЬ РОДІОНА АНДРІЙОВИЧА СКАЛЕЦЬКОГО, КОМПОЗИТОРА-ЗЕМЛЯКА, ДИРИГЕНТА, ФОЛЬКЛОРИСТА, ПЕДАГОГА, ГРОМАДСЬКОГО ДІЯЧА».
Далі свято перемістилося в районний будинок культури. І найперше, чим зустрів цей заклад гостей, були чудові виставки, підготовлені музейними та бібліотечними працівниками. Були представлені експозиції із районного та сільських музеїв, виставки робіт майстрів народної творчості «З народних джерел», а також влаштовано книжкову виставку-панораму «І буде осінь золота з Скалецького піснями». Крім творів композитора, присутні мали змогу ознайомитися з книгами місцевих авторів.
Саме в холі будинку культурими зустрілися із племінницею композитора Людмилою Євгенівною Козюк, яка поділилася спогадами про рідну їй людину, свого дядька, який замінив їй батька, постійно турбувався про молодше покоління родичів.
Дуже дружні, гарні стосунки з Родіоном Андрійовичем були в них до останнього дня його життя.
…Потім згідноз програмою свято продовжилося обласним фестивалем-конкурсом за участю кращих вокальних колективів та виконавців багатьох районів області. Перед початком концерту присутніх знову вітали керівники району та гості. Зокрема, директор обласного центру народної творчості Тетяна Цвігун сказала про Р. Скалецького:
– Це була людина надзвичайної душі, щедрості,життєрадісності. У нього було досить непросте життя. Але разом з тим, у ті складні радянські часи він написав майже шістсот творів на слова наших українських класиків. Що стосується сьогоднішнього фестивалю, то вже багато років ми не проводили конкурсів вокальних ансамблів. Приємно, що саме під час відзначення ювілею Р. Скалецького ми продовжуємо традицію конкурсів вокальних ансамблів.
В обласному фестивалі-конкурсі взяли участь представники багатьох районіво бласті. Це чудові колективи, більшість з яких мають звання народних. І ті, хто прийшов того дня на цей захід, одержали величезну насолоду, адже рівень виконання, продемонстрований аматорами, був дуже високим і професійним.
Один за одним змінювалися колективи. Ведучі знайомили глядачів з виконавцями, називали час заснування, район, відзнаки. Звичайно, журі оцінювало виступи за своїми, професійними критеріями, а найвищою оцінкою глядачів були щире захоплення та оплески, якими супроводжувався кожен виступ.
Тож те, хто і яке місце виборов у цьому конкурсі, по великому рахунку, не мало особливого значення. І всеж приємно відзначити, що перше місце в номінації «Вокальні ансамблі» зайняла «Елегія» – Бершадської музичної школи під керівництвом Крістіни Мураховської. https://ngp-ua.info/2021/10/53845
Після підбиття підсумків конкурсу учасники свята переїхали на батьківщину композитора – у село Михайлівку.
Тут спочатку вони відвідали музейну кімнату Родіона Андрійовича у місцевій школі.
Екскурсію проводили учні школи, з глибоким знанням матеріалу і натхненням вони розповідали про життя славетного земляка. Начальник районного відділу освіти Л. Т. Почвірна повідомила, що вже є рішення уряду про присвоєння цій школі імені композитора.
Завершився цей пам’ятний день у сільському будинку культури проведенням урочистого вечора «Родіон Скалецький – чарівник музики і слова».
Відзначення ювілею нашого земляка стало доброю нагодою відчути причетність до високого мистецтва, народних традицій, до нашої славної минувшини. А завершимо розповідь про ювілейні вшанування пам’яті композитора словами вірша його земляка Миколи Рудика, який він прочитав на вечорі:
Він нешукав земної слави,
Вона його знайшла сама.
А ми в оновленій державі
Шануймо пам'ять земляка.
Федір ШЕВЧУК.