На знімку: директор Бершадської ПТШ Олена Павлівна Савченко вручає грамоту одній із учениць – міс «Золота осінь» Юлії Верхолюк.
Не загубляться через десятиліття і спогади про проф - техшколу, бо у навчальному закладі сформовано, за відгуками батьків учнів, золотий учительський потенціал. Педагогами, незважаючи на застарілу матеріально-технічну базу, робиться все, щоб їхні вихованці стали класними спеціалістами.
Причому, випускники ПТШ разом із дипломом про професію отримують тепер ще й атестат про повну загальну середню освіту, що відкриває кожному з них шлях до навчання у будь-якому з вишів.
Крім того, випускники, за бажанням, без вступних екзаменів, на основі співбесіди, можуть продовжити навчання одразу ж на третьому курсі Ладижинського коледжу механізації або на другому курсі Верхівського коледжу. Відомі також випадки, коли випускники профтехшколи, після співбесіди, ставали студентами навіть столичного аграрного університету. Тетяна Скапоущенко вже навіть працює після його закінчення у податковій інспекції. Сергій Федченко теж став студентом аграрного університету на основі співбесіди, успішно закінчив навчання і працює.
На екзамени у ПТШ запрошуються й учителі інституту харчової промисловості. В результаті ці екзамени були ніби вступні у вуз, і щороку 8-11 випускників профтехшколи ставали студентами цього вищого навчального закладу. Навчаються її випускники і в Полтавському інституті харчової промисловості, і в академії громадського харчування в Одесі. Роки навчання у ПТШ ще й зараховуються у трудовий стаж. Таким чином, навчальний заклад для багатьох став ще і воротами у великий світ. Щодо переліку професій, то тут готують трактористів-машиністів для села, водіїв категорій «В» і «С», кухарів, кондитерів, швачок.
Учні профтехшколи мають можливість проходити практику на власному полі. Саме тому і стають спеціалістами, на яких завжди є попит на ринку праці.
Вистачає замовлень на її випускників і із закладів громадського харчування ра йону.
З тими, що вже працюють, учителі підтримують зв’язки, а у навчальний заклад надходять тільки схваль ні відгуки про їхню роботу. Такі ж надходять і з сільгоспформувань, де вони трудяться.
На навчання у професійнотехнічну школу учнів тепер не звозять із шкіл, випускники 9-11 класів вступають самостійно. Причому, одинадцятикласникам доводиться набагато легше, бо вивчають тільки спеціальні предмети.
Якби вдавалося формувати групи тільки з них, термін навчання можна було б скоротити до року.
Якщо хтось із читачів запідозрить, що цей матеріал є прихованою рекламою, то запереченням цьому може послужити хоча б той факт, що проблем із набором учнів, яких у цьому році 131, немає.
Торік навіть мали намір організувати конкурс атестатів, бо ліцензований обсяг на агротехнічні спеціальності був 60 учнів, а бажаючих навчатися виявилося 87.
А от щодо матеріально-технічної бази, то, за словами учителів, вона тільки-но і тримається на ентузіазмі майстрів виробничого навчання.
Зокрема таких, як В.А. Паламарчук, А.Л. Міленін, хоч на похвалу, без перебільшення, заслуговують усі шестеро.
Вони вважають, що набагато правильніше було б нову техніку направляти, насамперед, у навчальні заклади, а віддавати у господарства, коли вона застаріє. У нас же чомусь робиться все якраз навпаки.
Про високий рівень підготовки кадрів у Бершадській ПТШ засвідчує ще і такий цікавий факт. Наприкінці минулого року, без всякого попередження, в цей навчальний заклад завітали перевіряючі з області. Як потім з’ясувалося, мета приїзду була єдина: на основі виявлених недоліків, під гаслом оптимізації навчальних закладів, закрити цю школу. Але після перевірки, в тому числі і знань учнів, вони обіцяли ще і відстоювати її на рівні області. Коли готувався цей матеріал, колективу вже пропонували з області реорганізувати ПТШ у ліцей або коледж і навіть визначили на це строк.
Є, звичайно, і внутрішньошкільні плани. Якби, наприклад, мали сучасний комп’ютерний клас, могли б навчати операторів комп’ю - терно го набору. Але про це іншим разом. Головним же є те, що тут продовжать готувати кадри, на які буде попит, які б зміни не відбувалися у суспільстві. З кадрами трактористів уже на сьогодні у районі проблема.
Зважаючи на непросту ситуацію із матеріально-технічним забезпеченням, у ПТШ не були б проти, щоб знайшлися спонсори серед підприємств, які б надали допомогу. Тим більше, що кадри тут готують саме для них.
Павло КУШПЕЛА