Fridge magnet wooden gears

Історія прізвища Бершадь, Бершадський, Бершадська…

«Прізвище - це, як правило, чоловічий словесний ген, що передається по спадку...»

Представник прізвища Бершадь по праву може гордитися своїми предками, відомості про яких містяться в різних документах, підтверджуючих слід, залишений ними в історії. Щодня ми чуємо, читаємо, виголошуємо або пишемо десятки прізвищ наших друзів, родичів, знайомих, колег. У кожної людини є прізвище, яке записане в паспорті, свідоцтві про народження, брак. Проте, не дивлячись на це, не багато хто з нас замислюється над походженням або віком свого прізвища.
 

 Запам'ятавши з дитинства, ми впродовж всього життя повторюємо її як щось раз і назавжди дане і дуже значиме.Слово «прізвище» — латинського походження. У Римській Імперії воно позначало спільність, що складалася з сім'ї господарів і їх рабів. Інший сенс воно знайшло в середньовічній Європі — під прізвищем стали мати на увазі виключно сім'ю.

Поняття «Члени сім'ї» і «члени прізвища» стали тотожними. Таке саме усвідомлення терміну існувало спочатку і в Росії. Лише до XIX століття слово «прізвище» отримало своє нове значення, що стало сьогодні офіційним і основним: «спадкове родинне іменування, що додається до особистого імені». що стало сьогодні офіційним і основним: «спадкове родинне іменування, що додається до особистого імені».

Прізвище - це не лише спадкове ім'я сім'ї, але і часто її жива історія.

Прізвище Бершадь походить від прадавньої форми слов'янських фамільних прізвиськ, утворених від географічної назви місцевості, походження із якої мав один із предків.

Прізвище Бершадь веде свій початок від топоніма Бершадь, міста, розташованого у Вінницької області на Україні. Швидше за все, засновник роду Бершадь був вихідцем з цього міста. Сам же топонім досить старий, і сенс не розшифрований до цих пір.

Існує припущення, що назва міста походить від тюркського «брег» — «охорона». Є думка, що назва походить від татарського «береш» — «бритва». Деякі етимологи пов'язують топонім з легендою про дочку воєводи — Бершаду, яка очолила захист міста від татар. Можливо також, що назва міста сходить до прізвища німця — Бернша, який першим почав забудову поселення.

Російські прізвища, висхідні до географічних назв, належать до найбільш древніх, деякі з них просліджуються аж до XV століття. Прізвища такого типа спочатку з'явилися в дворянському середовищі. Наприклад, Волконський, Вяземський, Мещерський. Наявність прізвища була не лише питанням статусу і престижу; це пояснювалося ще і тим, що виникала необхідність в закріпленні свого права на володіння яким-небудь маєтком, містом. Відповідно, за основу дворянських прізвищ бралася назва тих місць, якими володіли привілейовані класи.

Топонімічні прізвища були широко поширені і в інших країнах. Проте спочатку вони були прізвиськом, або родинним ім'ям. Такі прізвиська містили в собі інформацію про місце народження людини, його колишнє місце проживання або служби. Як правило, подібні родинні імена передавалися з покоління в покоління і пізніше трансформувалися в прізвище.

Оскільки топонімічні прізвища містили вказівку не лише на приналежність до конкретної сім'ї, але і на відношення до певного географічного об'єкту, то спочатку вони були прикметниками з різними формантами: прізвища на – ський /-цкий і –анінов /-янінов належать в основному знаті і дворянству; прізвища на –ітов /-ічев, -інов, -цев, - яків /-аков, - ников, -ін, -іх /-их - представникам всіх останніх станів.

Про точне місце і час виникнення прізвища Бершадь в даний час говорити складно, оскільки процес формування прізвищ був досить тривалим. Проте, прізвище Бершадь є чудовим пам'ятником слов'янської писемності і культури.


Дивіться також в розділі  Сторінками історії
»  Як відомо, Бершадь внесена до Реєстру історичних міст України. Відповідно, це зобов'язує уважно поставитись до минулого нашого міста, його вивчення, популяризації, архітектурного та екологічного захисту історичного середмістя тощо.
»  «Прізвище - це, як правило, чоловічий словесний ген, що передається по спадку...» Представник прізвища Бершадь по праву може гордитися своїми предками, відомості про яких містяться в різних документах, підтверджуючих слід, залишений ними в...
»  Після визволення від німецьких окупантів в березні 1944 року Бершадський районний народний суд відновив свою трудову діяльність.В вересні 1959 року до Бершадського народного суду приєднався народний суд Джулинського району, в зв’язку з ліквідацією...
»  Спалення Бершаді в 1617 році
Всі статті розділу Сторінками історії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>6 червня - День журналіста України</b><br />День журналіста щорічно відзначається в Україні 6 червня – в день прийняття Спілки журналістів України в 1992 році до...
3 фото   
<b>Вітаємо переможців конкурсу</b><br />Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника...
7 фото   
<b>Полуничка</b><br />
3 фото   
<b>З Вінниці – по Європі</b><br />Переконався на собі, що подорож справді захоплює, бо побачене на власні очі не йде в ніяке порівняння з побаченим на...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Тульчинський Іван Танасович (1904) 1904 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
До складу підпільних груп, кількість яких зростала, вступали все нові члени. В березні 1943 року для координації розгалуженої сітки підпілля та керівництва двома партизанськими загонами підпільний райком КП(б)У створив Раду на чолі в О. Р. Пилипчуком та партійне бюро у складі Н. Ферштендікера, К. О. Пустовойтова, Я. Ш. Таліса, О. Р. Пилипчука та Н. Т. Друзя. Через 51 комуніста бюро здійснювало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Історія прізвища Бершадь, Бершадський, Бершадська… - Історична спадщина Бершаді та району - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення