Запам'ятавши з дитинства, ми впродовж всього життя повторюємо її як щось раз і назавжди дане і дуже значиме.Слово «прізвище» — латинського походження. У Римській Імперії воно позначало спільність, що складалася з сім'ї господарів і їх рабів. Інший сенс воно знайшло в середньовічній Європі — під прізвищем стали мати на увазі виключно сім'ю.
Поняття «Члени сім'ї» і «члени прізвища» стали тотожними. Таке саме усвідомлення терміну існувало спочатку і в Росії. Лише до XIX століття слово «прізвище» отримало своє нове значення, що стало сьогодні офіційним і основним: «спадкове родинне іменування, що додається до особистого імені». що стало сьогодні офіційним і основним: «спадкове родинне іменування, що додається до особистого імені».
Прізвище - це не лише спадкове ім'я сім'ї, але і часто її жива історія.
Прізвище Бершадь походить від прадавньої форми слов'янських фамільних прізвиськ, утворених від географічної назви місцевості, походження із якої мав один із предків.
Прізвище Бершадь веде свій початок від топоніма Бершадь, міста, розташованого у Вінницької області на Україні. Швидше за все, засновник роду Бершадь був вихідцем з цього міста. Сам же топонім досить старий, і сенс не розшифрований до цих пір.
Існує припущення, що назва міста походить від тюркського «брег» — «охорона». Є думка, що назва походить від татарського «береш» — «бритва». Деякі етимологи пов'язують топонім з легендою про дочку воєводи — Бершаду, яка очолила захист міста від татар. Можливо також, що назва міста сходить до прізвища німця — Бернша, який першим почав забудову поселення.
Російські прізвища, висхідні до географічних назв, належать до найбільш древніх, деякі з них просліджуються аж до XV століття. Прізвища такого типа спочатку з'явилися в дворянському середовищі. Наприклад, Волконський, Вяземський, Мещерський. Наявність прізвища була не лише питанням статусу і престижу; це пояснювалося ще і тим, що виникала необхідність в закріпленні свого права на володіння яким-небудь маєтком, містом. Відповідно, за основу дворянських прізвищ бралася назва тих місць, якими володіли привілейовані класи.
Топонімічні прізвища були широко поширені і в інших країнах. Проте спочатку вони були прізвиськом, або родинним ім'ям. Такі прізвиська містили в собі інформацію про місце народження людини, його колишнє місце проживання або служби. Як правило, подібні родинні імена передавалися з покоління в покоління і пізніше трансформувалися в прізвище.
Оскільки топонімічні прізвища містили вказівку не лише на приналежність до конкретної сім'ї, але і на відношення до певного географічного об'єкту, то спочатку вони були прикметниками з різними формантами: прізвища на – ський /-цкий і –анінов /-янінов належать в основному знаті і дворянству; прізвища на –ітов /-ічев, -інов, -цев, - яків /-аков, - ников, -ін, -іх /-их - представникам всіх останніх станів.
Про точне місце і час виникнення прізвища Бершадь в даний час говорити складно, оскільки процес формування прізвищ був досить тривалим. Проте, прізвище Бершадь є чудовим пам'ятником слов'янської писемності і культури.