Невеличке містечко Умань, що розташоване у Черкаській області, відоме на всю Україну та далеко за її межі своєю культурно-мистецькою спадщиною. Сьогодні ця окраса, що розміщена на вулиці Київській, іменується як Національний дендрологічний парк «Софіївка». Це зараз він порівнюється з садом Балбі, що в Італії, парком Сан-Сусі (Німеччина) та палацовим парком у Франції. Але, щоб бути достойним такого порівняння, йому довелося пройти не один рік, а почалось усе наприкінці далекого і невідомого нам ХVІІІ століття.
Станіслав Щенсний Потоцький мав задум збудувати парк для своєї коханої дружини Софії і назвати його на її честь. Цю свою ідею він озвучив польському офіцеру Людовіку Метцелю, який і розпочав втілення задуму в життя. Після проведеної роботи під керівництвом Метцеля, в якій була задіяна величезна кількість рабовласницької сили, на території парку уже з’явилися ставки та водоспади, фонтани та мости, статуї та альтанки. Під час роботи не одна людина полягла під величезним камінням, намагаючись розмістити його так, як було в задумі Потоцького. За свою роботу простий люд отримував певну платню, проте, не завжди вчасно, та й не кожен доживав до виплати.
Звичайно, сьогодні парк «Софіївка» не можна побачити у первозданному вигляді, адже починаючи з 1832 року він зазнавав змін. Деякі бюсти та споруди знищили, на їхньому місці з’явилася велика кількість інших цікавих та неповторних споруджень; дещо реконструювалося і не має уже вигляду такої старовини.
Йдучи сьогодні головною алеєю парку, зразу помічається дух романтизму. Величезна кількість листяних та хвойних дерев, квітів та кущів робить свою справу: повітря надзвичайно чисте, що відчувається при першому ж подиху. До речі, тут можна ознайомитися з такими рослинами, які завезені з найрізноманітніших куточків світу, і в Україні з ними ви більше ніде не спіткнетеся. До того ж, ще й час від часу поливають рослини та доріжки, що теж впливає на повітря. На цій алеї знаходиться фонтан, з якого усі охочі можуть попити джерельну чисту воду. Також тут є місце, яке, за повір’ям, здійснить ваше бажання, варто лишень торкнутися його. Тут вам на очі попаде статуя Купідона, Великий водопад, Венеціанський місток, фонтан Змія, камінь Ведмідь, «Сімейне» дерево, храм Фетіди, статуя Венери Медицейської, бюст Сократа та багато іншого.
Та сучасна метушня порушує цю казкову ідилію, і змушує силоміць повернутися в реальність. Адже сьогодні у парку є такі речі, яких не було тоді, коли вечорами Софія прогулювалась ще не асфальтованими стежками. Тут їздить автобусне таксі, адже розігнатися дійсно є де, і не кожен самостійно зможе подолати дистанцію парку «Софіївка», стоять палатки, в яких можна придбати їжу та сувеніри.
Зрозуміло, що за більш ніж двохсотлітнє існування парку, воно потребувало реконструкції. Головне, щоб усі поправки та нововведення не зіпсували первозданної краси, не знищили дух кохання сім’ї Потоцьких.