Fridge magnet wooden gears

Дороги Степового

  • Подобається0Не подобається
  • 21 Березня 2012, 23:24

У ці дні колишньому в’язневі сталінських таборів, правозахисникові і художникові з Джулинки виповнюється 85 років. Цього чоловіка в районі та й за його межами знають добре. Хоч відомим він став уже в досить поважному віці, коли йому перевалило за п’ятдесят. А до того він уже пройшов тернистий шлях, пройшов крізь болі і страждання, сумніви і усвідомлення своєї місії в житті.

Якби його життя склалося трохи по-іншому, ми б зараз говорили про знаменитого і знаного в світі художника. Та бунтарський і колючий характер, нетерпимість до будьякої, навіть найменшої, несправедливості постійно заважали йому реалізувати себе як митця. Хоча за свій вік він встиг зробити дуже багато.

І навіть кілька персональних виставок у Вінницькому художньому музеї.

Коротенько нагадаю основні віхи життя нашого земляка. Народився він у Джулинці. Вперше залишив рідне село, коли пішов на фронт.

Повернутися йому судилося аж через десять років, бо після війни ще проходив строкову службу, а потім – кілька років таборів.

Він служив у військах НКВС, і уявіть собі, солдати на заняттях із політпідготовки вивчали біографію «видатного полководця» Лаврентія Берії.

Якось Олексій обурився: «Це що – у нас, крім Берії, виходить, не було більше видатних воєначальників? Чому нас задурманюють його біографією?».

А потім була історія із двома малюнками на обкладинці зошита для політзанять. Спочатку він намалював Сталіна.

Гарно вийшло. Хлопці-однополчани хвалили. Один же, ніби підбиваючи на провокацію, запитав: «А свиню можеш намалювати?». І Степовий тут же, на тій самій сторінці, під Сталіним, накидав контури свині. Того зошита йому так і не повернули (правда, обкладинка із малюнками збереглася як речовий доказ «злочину» у кримінальній справі).

Вирок військового трибуналу був більш, ніж суворим – десять років таборів і п’ять – позбавлення громадянських прав. Було йому тоді лише двадцять три… Майже п’ять табірних років сподівався, що прикру помилку і несправедливість виправлять. Тому всіма можливими способами боровся за своє визволення – писав скарги, але воля прийшла лише після смерті Йосифа Віссаріоновича.

Роки неволі не минули для нього даремно. Чутливий до краси, Олексій бачив її навіть там, де інші не помічали.

Кожну вільну хвилину присвячував малюванню. Писав портрети, пейзажі, натюрморти. Таких робіт у нього назбиралося майже чотириста.

Він якимось чудом виніс їх із зони. Нині його малюнки зберігаються у Вінницькому художньому музеї.

А ще він у таборі писав щоденник. І назбиралося аж сорок зошитів щоденникових записів. Коли у 60-х роках в Олексія Пилиповича гостював у Джулинці відомий письменник Олександр Солженіцин, він ознайомився із цими щоденниками і вигукнув: «Так ви ж борець, ви нескорений!».

Згодом нашому землякові у своєму відомому творі «Архіпелаг ГУЛАГ» він присвятить цілу сторінку… Він так і не здобув відповідної освіти, але художником став. Причому справжнім.
О.П. Степовий не тільки сам малює, а й розповідає про секрети художнього малярства юним.

Олексій Пилипович – людина дуже ерудована, він цікавиться історією рідного краю. Справжній патріот, він не залишається байдужим до всього того, чим живе країна.
І нині, незважаючи на поважний вік, він продовжує творити красу, він такий же активний, як і раніше. Тож побажаймо йому всіляких гараздів ще на довгі роки!

Федір ШЕВЧУК


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
3 фото   
<b>СВЯТО НАРОДОВЛАДДЯ</b><br />В Україні щороку 7 грудня відзначають День місцевого самоврядування &ndash; свято людей, яких обирає суспільство і на...
3 фото   
<b>Черговий мітинг підприємців</b><br />Учасники Весняного маршу протесту «Вперед», який відбувся 19 травня 2011 року у м.&nbsp;Києві, &nbsp;дали владі...
2 фото   
<b>Чи стане цей мітинг уроком?</b><br />Якщо п’ятниця, 13-е число червня, зранку для медиків була святковою, адже у першій половині дня проводилися...
10 фото   
<b>На городі</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Лихенко Михайло Варфоломійович (1918) 1918 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Помер від ран 18.01.45. Похов. с. Арпадхалом, Угорщина.

З історії Бершаді
Радянські люди і в умовах жорстокого терору чинили фашистським окупантам опір. Для організації боротьби райком КП(б)У залишив на тимчасово окупованій території комуніста О. Р. Пилипчука, який вже в серпні 1941 року організував першу в районі підпільну групу, а в листопаді того ж року разом з Я. Ш. Талісом створив підпільну групу в м. Бершаді. В грудні виникла підпільна група з робітників та... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Дороги Степового - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення