На знімку: – Два бункери зерна кукурудзи з отакого імпортного комбайна – і КамАЗ відправляється з ним з поля на зерносушарку, – розповідає директор по рослинництву птахокомбінату Сергій Васильович Гук (на знімку зліва направо). Високі темпи робіт забезпечують комбайнер Ігор Васильович Шевчук і водій Василь Вікторович Деркач. Фото Сергія КІСИКА.
Саме про це розмовляли з директором по рослинництву С. В. Гуком.
Взявши в оренду більше трьох тисяч гектарів землі, у цьому році за рахунок неї вдасться, за попередніми даними, відсотків на вісімдесят забезпечити себе власними концентрованими кормами.
Але, спеціалізуючись на виробництві зернофуражу для згодовування його птиці, доводиться дотримуватися особливої, не зовсім звичної для решти господарств нашого району, сівозміни. У цьому році, наприклад, більше як на 1200 гектарах вирощували озиму пшеницю, на 985 – кукурудзу, на решті – сою, озимі ячмінь і ріпак.
Хоч рік був не зовсім сприятливим, за урожайністю ранніх зернових, зокрема озимої пшениці, все ж опинилися в числі кращих господарств. А качаниста, коли готувався цей матеріал, взагалі видавала до ста центнерів з гектара, а на окремих площах навіть більше.
Здавалося б, як можна дати їй на такій площі раду. Та, виявляється, тим і сильне дане господарство, що тут завжди прагнули прорахувати все наперед.
Хоч на збиранні кукурудзи працювали тільки два зернозбиральні комбайни, ні комбайнери В.В. Бондарчук та І.В. Шевчук, ні їхні помічники Я.А. Міленін та І.П. Литвиненко нітрохи не хвилювалися, що кукурудзяні жнива можуть затягнутися і тривати без кінця та краю. Адже знали, що двома «Кейсами» запросто могли б збирати качанисту щодня на площі 5060 гектарів. Хоч з поля до господарства було не дуже далеко, та і дорога асфальтована, два КамАЗи і чотири ЗІЛи ледве встигали перевозити намолочений урожай.
Щоправда, щоб збирання йшло планово і з найменшими втратами, її сорти висіяли з різними строками дозрівання. Дотримувалися не тільки відповідного рівня агротехніки, технологій, щоб не було бур'янів, а навіть враховували густоту рослин. Від неї, виявляється, теж залежить настання строків дозрівання.
Здавалося б, навіть переробити таку кількість намолоченої кукурудзи, особливо при підвищеній її вологості, проблема. Однак і про це у птахокомбінаті подбали заздалегідь – змонтували дві зерносушарки з середньодобовою їх продуктивністю, в залежності від вологості зерна, до чотирьохсот тонн.
Приблизно по стільки і намолочували її за день, щоб можна було одразу ж дати раду урожаєві.
Якщо когось насторожить при теперішніх цінах на пальне, що зерносушарки то, мовляв, дорога розкіш, то тут підрахували: якщо навіть ними користуватися, фураж буде дешевшим від того, який довелося б купляти. З розповіді С.В. Гука склалося враження, що на цьому підприємстві прораховується наперед абсолютно все.
Технічне переоснащення тут теж на найвищому рівні, і воно знаходиться під особистим контролем голови правління ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський» І.І. Андрушка.
Останнім часом придбали і навіть вже випробували імпортного виробництва сівалку, з допомогою якої можна висівати культури без попередньої підготовки грунту, по так званій нульовій технології.
Освоюючи нову техніку, технології, як правило, тут ще жодного разу, здається, не залишилися у програші. На обмолоті ранніх зернових у цьому році, наприклад, випробували новий зернозбиральний комбайн «Ньюхоленд» і ніскільки не шкодують, що витратили чималі кошти на його придбання.
Не можна не згадати ще й про те, наскільки серйозна увага приділяється тут виробництву органіки. 1200 тонн її – приблизно по стільки виробляється за рік, по вмісту основних елементів живлення замінює 2400 тонн звичайних органічних добрив, які виробляються у господарствах, де утримуються ВРХ і свині. Причому, все одразу ж спочатку складується, а потім і вноситься на поля.
Спостерігаючи за станом виробництва продукції рільництва на полях цього господарства, складається враження, що на птахокомбінаті «Бершадський» і в цьому плані, поряд з основним виробництвом курятини, теж вже наблизилися до європейського рівня.
Павло КУШПЕЛА.