Гідно представлені у довіднику і краєзнавці Бершадщини різних історичних періодів. Одним із перших досліджував рідний край ще у XIX столітті священик з
Поташні Микола Яворський, який вивчав етнографію Поділля. Знаходимо тут і прізвища відомих діячів краю – Іполита Зборовського та Родіона Скалецького. Багато жителів району пам'ятають Ганну Мородецьку, яка свого часу працювала заввіділом листів райгазети, а нині живе у Хмельницькому. Її теж представлено в списку.
Менш відомі нині на Бершадщині Олександр Березовський (родом з
Яланця, живе багато років у Черкасах) та Анатолій Чабан (народився в
Джулинці, живе теж у Черкасах). До речі, Анатолій Юзефович – доктор історичних наук, академік Всеукраїнської академії історичних наук, автор майже 130 праць, досліджує історію Середнього Подніпров'я. Працював завкафедрою історії України у Черкаському державному університеті ім. Б. Хмельницького, заступником голови облдержадміністрації.
Бершадські краєзнавці представлені іменами Євгена Паламарчука та Федора Шевчука, які вже багато років вивчають історію району. Ще в 1978-му вийшов путівник Є. Паламарчука "
Бершадь", а кілька років тому у співавторстві з Іваном Андрієвським він видав цікаве дослідження "Зорі Трипілля", Ф. Шевчук – теж автор кількох книг на краєзнавчу тематику. Нині завершена спільна робота цих трьох авторів над книгою "Бершадський край: історія і сучасність".
Звісно ж, хотілося б, аби до когорти краєзнавців приєднувалося більше молодих дослідників, таких, як Мирослав Щербина, який є автором багатьох цікавих статей з історії рідного краю.
Книга видана під загальною редакцією академіка НАН України, доктора історичних наук, професора П.Т. Тронька, за сприяння Вінницького обкому Соціалістичної партії України.