– Для кожного з нас важливо, що електрична енергія над ходить у наш район у тій кількості, що і потрібно. Проте певні зміни у нашій роботі є. Скільки саме її необхідно, ми тепер замовляєм електростанціям навіть не на день, а погодинно. Розрахунки ведуться по договірних величинах, як з кожним із підприємств, так і з населенням. Розрахунки за неї з обленерго також здійснюються погодинно. Пояснюється це тим, що вартість кожної години різна. Вночі вона найдешевша, найдорожча – у пікові години.
Отже, працюємо в складних умовах. Та ще й лінії електропередач застарілі, що позначається на якості електропостачання. Є побудовані ще у шістдесяті-сімдесяті роки.
Частину опор якщо і замінили, то провід у багатьох випадках залишився ще з тих пір.
Звичайно, покращувати електромережі намагаємося щороку. Лише у цьому, наприклад, розчищено 160 кілометрів ліній 0,4 і 10 кіловольт.
Відремонтовано 173 трансформаторні підстанції, замінено 49 кілометрів, із заміною 91 опори, на лініях 10 і 0,4 кіловольта. Тож електропостачання покращується. Але працювати складно ще і через те, що енергетична система у ра - йоні не розрахована на таку кількість електроенергії, яка споживається. Населення ж хоче мати сучасну побутову техніку, електроопалення, де немає газу, звідси і перевантаження ліній, особливо взимку. Електроопаленням у нас користуються до чотирьох тисяч споживачів. Якщо влітку населення бере її, в середньому, 3,5-4 мільйони кіловат-годин у місяць, то взимку – 1012 мільйонів кіловат-годин.
Уже п’ятий рік Бершадські ЕМ закінчують із стовідсотковою її реалізацією при нормативних відсотках втрат. Із врахуванням погашення боргів попередніх років, показник реалізації становить у цьому році 108 відсотків. І це незважаючи на те, що останні місяці були для енергетиків складними. Держава надала населенню субсидії, а компенсації за них енергетикам немає. Борг доходить уже до шести мільйонів гривень.
Щодо нашого колективу, то він в основному молодіжний, і щороку, вбачаючи у цьому майбутнє, намагаємося поповнювати його молодими кадрами. В енергетиці взагалі повинні працювати тільки сучасні, освічені і відповідальні люди. У переддень професійного свята хотілося б відзначити інженера-програміста Олександра Мосендза, оператора Дмитра Стойка, техніків Віктора Ковтуна, Віктора Петришина. Добре трудиться молоде поповнення й у бригадах електромонтерів, налаштовується робота транспортного цеху.
Ми взагалі намагаємося зрозуміти споживачів електроенергії, але хотілося б, щоб і вони розуміли нас. На жаль, проблемні споживачі, які не хочуть дослухатися, є чи не у кожному селі. Наприклад, поновому постала проблема із крадіжками електроенергії.
Як не дивно, крадуть її ті, які мають кошти, щоб за неї розраховуватися. Навіть незважаючи на те, що суми штрафів за злодіяння для побутових споживачів від 30 до 100 тисяч гривень. Буває, навіть зрозуміти важко: навіщо ризикувати з отими крадіжками, маючи мільйонні прибутки. А це, у кінцевому підсумку, негативно відбивається на всіх споживачах. Хоча ми і намагаємося толерантно, спокійно вирішувати будь-які проблемні питання.
Чи не найважчим же для колективу є те, що наші бажання по покращанню електропостачання великі – на це потрібно до семи мільйонів гривень на рік, а дають лише 500 тис. грн. Ось і змушені постійно шукати вихід із ситуації.
Щодо тарифів, які збільшуються, за спожиту електричну енергію, то хоч це і не в нашій компетенції, хочу сказати: надалі взагалі буде здійснено перехід до стимулюючого регулювання в енергетиці.
При такому регулюванні їх матимуть право встановлювати обленерго із врахуванням власних затрат.
А ще потрібно розуміти, що електрична енергія ні з чого не береться, і що кожне з поколінь споживачів переживало якісь зміни у цьому плані.
Хоча дедалі відчутнішим стає використання сучасних економних електроприладів. Якщо у 2012 році район споживав 16 мільйонів кіловат-годин електроенергії, то тепер завдяки цьому, а також встановленню відповідної комутаційної апаратури, лише 10 мільйонів кіловат-годин.
Не можна не згадати і про альтернативні джерела електроенергії. В районі працюють уже Великокиріївська, Війтівська гідроелектростанції. У планах бізнесменів будувати їх на малих річках ще. Діє також Чернятська ГЕС, а поряд із нею й фотогальванічна, яка виробляє від 300 до 500 тисяч кіловат-годин електро енергії у місяць. Спорудження ще однієї планується у Бершаді.
Отож, із професійним святом вас, енергетики, ветерани цієї непростої галузі. Бажаю вам і вашим сім’ям всіляких гараздів. Нехай завжди у наших домівках будуть світло і тепло.
Записав Павло КУШПЕЛА.