Єдиний в світі пам'ятник польовій кухні встановили на Вінниччині. У містечку Брацлаві похований винахідник цього незамінного армійського знаряддя. Пересувною кухнею, яку придумав українець Антон Турчанович, до цих пір користується немало армій світу. В кінці 19 століття військове міністерство Російської імперії оголосило конкурс на кращу польову кухню. Авторам новації обіцяли грошові премії. До цього їжу готували на вогнищах, а важкі мідні казани возили на звичайних підводах.
Кухня-пекарня-кип'ятильня – так назвав свій винахід офіцер російської армії Турчанович. Розробляв він її п'ять років. У 1908-му році навіть запатентував.
Георгій Турчанович, онук винахідника:
- Ніхто від цього нічого не мав. Не мав і не шукав. І не правильно. А може і не скромно користуватися чужими заслугами. Ми й так добре живемо без цього патенту. Є кусочок хліба, є кусочок до хліба...
Про свого видатного діда місцевий житель Георгій Турчанович дізнався кілька років тому. А місцеві історики недавно розшукали на Брацлавському кладовищі могилу відомого всьому світу земляка. За іронією долі він помер від голоду в 1943-му році під час німецької окупації.
Петро Михайленко, голова Немирівської РДА:
- Наступний наш крок – ми плануємо зробити тут бюст Турчановичу. Поряд повинен стояти бюст. Тому що, в принципі, фотографії, якісної фотографії, щоб її можна було на меморіальну дошку набити, ми її не найшли. А бюст, я думаю, що фахівці його зроблять і ми його з часом поставимо.
Винахід Турчановича у той час був унікальним. На роту солдатів обід з трьох страв готувався протягом трьох годин, вечеря – по півтори години. Страви варилися на ходу. Як паливо йшло все, що попадеться під руку – торф або навіть хмиз.
85-річний Дмитро Мельник згадує: на фронті в такій пересувній кухні особливо добре і швидко варилися супи.
Дмитро Мельник, ветеран Великої Вітчизняної війни:
- Прекрасно робити на такій кухні. Вона заливається. Трошки води заливається. Запалюється. І вона парою виходе. Хвилин 30 і вже готовий борщ, суп. Ну, каша трошки довше. Головне, що вона вигідна. Що з нею... воно все разом.
Польовою кухнею Турчановича незабаром обзавелися майже всі армії світу. На озброєнні української армії така пересувна кухня знаходиться і зараз.
Антон Турчанович (1854-1943), із дворян, прослужив у Російській армії 40 років. Почав службу рядовим 1875 року, перший офіцерський чин прапорщика отримав у 1878 році під час Російсько-турецької війни 1877-1878 рр. У відставку Антон Федорович вийшов 1915 року, маючи чин полковника. За роки служби і під час бойових походів нагороджений орденами та медалями, у тому числі орденами Св. Володимира 4-го ступеня з бантом, Св. Анни 2-го і 3-го ступенів, Св. Станіслава 2-го і 3-го ступенів, солдатським Георгіївським хрестом 4-го ступеня. Помер талановитий винахідник на 90-му році життя в містечку Брацлав (Немирівський район Вінницької області).