Тужлива пам'ять і зболене серце

  • 0
  • 10 Червня 2011, 09:00

На знімку: Микола Скеля-Студецький.

Він не належав до широко відомих, великих чи видатних письменників. Та для літератури зробив чимало.
Ще більше міг би зробити, якби не жорстокі обставини, в яких випало жити. Він був рядовим трударем літературної ниви, позначеним поетичним талантом, що й відзначали його сучасники. Та сам він досить скромно оцінював своє місце в літературі. Микола Миколайович писав до мене в листі 20 вересня 2001 року: «Минула моя пора уже, канула в Лету. Був би я шанованим як поет, знаним, відомим серед народу і в літературі – ще туди-сюди ходив би, а так абсолютно ніхто не знає, бо таких, як я, сотні в Україні. За винятком кількох десятків вибраних імен, яким і слава, і гроші…

І так має бути, бо це ж життя, в якому не всім відведена однакова роль, однакова фортуна. От у мене десять класів освіти – то що я зроблю, з ким мені змагатися?».

Творчий доробок його невеликий – десять збірок і мемуари, які він назвав «Сумною книгою». Адже в житті зазнав більше суму і туги, ніж радості.

Не буду сьогодні цитувати його поезій, любителі красного письменства можуть знайти їх у бібліотеках, ба, навіть у всеосяжному Інтернеті. Спасибі, донька Миколи Миколайовича Оксана розмістила деякі твори у мережі. І ще – детальний життєпис свого батька.

Мене поет зацікавив насамперед як земляк, людина незвичайної долі. В усіх письменницьких довідниках, збірках писалося, що народився він у Бершаді. Хоч у листі від 8 серпня 2001 року поет уточнив: «У Флорині біля церкви є хата стара з ґаночком, в ній жив мій батько, котрий служив у тій церкві, років два, здається, поки не помер від тифу в 1921 році. Там же, біля церкви, і похований був, але тепер там все зрівняно, все знищено. А в хаті був інкубатор, із вікнами, забитими дошками…».

Познайомився я із земляком років тридцять тому, коли якраз вийшла його нова книга «Макарчукове поле», це була поетична розповідь про славнозвісну трудову династію із Шляхової.

Автор приїхав у Бершадь. Тоді ми спілкувалися якихось півгодини, що завершилися врученням мені книжечки з автографом. Вразила мене його якась особлива делікатність, навіть якась сором’язливість, небагатослівність. На свій сором, я зовсім не знав тоді ні його творчості, ні біографії. Та власне кажучи, і не міг знати – надворі був початок 80-их. Лише тепер дізнався, що колишній в’язень сталінських таборів був реабілітований лише 1992 року.

…Життя завдало по ньому першого жорстокого удару тоді, коли було йому лише чотири місяці: втратив батька. 31-річна мама залишила Флорине і переїхала з немовлям у село Цибулівку (нині Тростянецький район) до своїх батьків. Через деякий час ще зовсім молодою від раку померла й мама, а Микола змушений був жити у родичів по різних селах і містах Вінниччини. Мріяв стати письменником, мав хист до віршів. А ще прекрасно співав, деякий час навіть у церковному хорі Вінницького кафедрального собору.

В армію його не взяли через поганий зір, але Микола був учасником народного ополчення під час оборони Києва у 1941 році. Коли ж повернувся до Вінниці, його через деякий час забрали до Німеччини. Далі – табір для «переміщених осіб», побоювання, що при поверненні на батьківщину його арештують. Тож доля занесла його у далеку південноамериканську Венесуелу. Там так і не зміг прижитися – через п’ять років поневірянь, пошуку заробітків все-таки домігся повернення у Радянський Союз. А дома його чекав вирок – 25 років таборів! Правда, відбув він лише п’ять.

Здавалося, тепер можна дихнути на вільні груди, зайнятися літературною творчістю. Та куди там! Більшість творів писалося «у шухляду», а ще ж їх КДБ просто викрадало і знищувало. Лише у 1961 році, коли було йому вже сорок, вийшла його перша збірка – «З лабетів ночі». Згодом ще кілька книг.

Оцінкою його творчості стало те, що рекомендацію до вступу у Спілку дав сам Максим Рильський. Звання «професійного» письменника одержав у 1967 році.

Не акцентуватиму уваги читачів на подробицях його досить непростого сімейного життя, що теж позначилося на творчості. Перегортаючи нині книги, надіслані мені Миколою Скелею-Студецьким, перечитуючи листи, надіслані за кілька місяців до смерті, бачу перед собою скромного, тихого чоловіка, який і на схилі життя не одержав тієї уваги, на яку заслуговував. Навіть для того, щоб видавати свої книги (а ще для того, щоб поселитися у «Будинку ветеранів сцени» в Пущі-Водиці, аби мати належний лікарський догляд і більше часу для творчості), Микола Миколайович продав квартиру у Вінниці. Останні роки багато писав, переймався виданням власних книг і творів своєї третьої дружини, талановитої дитячої поетеси Ліни Біленької. У 2000 році Миколі Миколайовичу рішенням правління Літературного фонду національної спілки письменників присуджено премію імені відомого правозахисника Валерія Марченка за його вибрані твори у трьох томах.

Помер наш земляк 19 січня 2001 року, похований на Байковому цвинтарі у Києві.

У некролозі на смерть поета письменник і науковець Анатолій Подолинний написав: «…останнє десятиріччя явило нам нового поета: патріота України, з тужливою пам’яттю і зболеним серцем. А в пам’яті тих, хто його знав, він житиме ще й як дуже скромна, добра і довірлива людина».

Федір ШЕВЧУК.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
6 фото   
5 фото   
2 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Поступайло Андрій Євдокимович (1910) 1910 р., українець, службовець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 12.09.41.

З історії Бершаді
Найбільше Бершадське підприємство — цукровий комбінат. Завдяки комплексній механізації та автоматизації технологічних процесів, широкому застосуванню електродвигунів, після спорудження в 1960 році електростанції цукрокомбінат виробляє щорічно понад 2 млн. цнт цукру. В 1971 році тут працювало понад 600 робітників. Колектив заводу славиться своїми трудовими успіхами, більшість бригад, змін,... Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

Тужлива пам'ять і зболене серце - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники