14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли подолати страшну трагедію ХХ століття, що сталася 26 квітня 1986 року.
Саме в цей день було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС, який став першою перемогою людства у приборкуванні мирного атому. З тих пір учасники ліквідації аварії почали вважати його своїм професійним святом, хоча жоден із них не здобував такої професії.
Серед усіх трагедій, яке пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має аналогів за своїми масштабами забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я людей, їхні соціальні, економічні і побутові умови життя. Чорнобильська аварія забрала багатьох людей і продовжує завдавати шкоди здоров’ю мільйонів українців, бути болем і проблемою всієї громадськості.
На території Бершадського району проживають 252 особи, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. З них ліквідатори, потерпілі і постраждалі різних категорій, евакуйовані із зони відчуження, вдови ліквідаторів.
Управління праці та соціального захисту населення РДА безпосередньо займається соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, наданням пільг та соціальних виплат у межах фінансових можливостей держави і коштів, які передбачені державним бюджетом на зазначені цілі.
Згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протягом 11 місяців 2016 року здійснено виплату компенсацій та допомоги на загальну суму 539 тис.грн.
Із них: – щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС І-ІІ категорій – 351,5 тис. грн.; – щорічної допомоги на оздоровлення ліквідаторам Чорнобильської катастрофи І-ІІІ категорій – 18,1 тис. грн.; – надання додаткової оплачуваної відпустки терміном 16 календарних днів ліквідатору аварії на ЧАЕС – 24,7 тис.грн.; – витрат на безоплатне забезпечення ліками за рецептами лікарів та пільгове зубопротезування – 2,9 тис. грн.
Кошти, спрямовані на соціальний захист, використовуються в повному обсязі по мірі їх надходження.
Протягом 2016 року в санаторно-курортних закладах оздоровилося 16 осіб, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вартість санаторно-курортних путівок – 86,3 тис. грн.
На сьогодні уже стало доброю традицією не лише 26 квітня, а й 14 грудня вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, висловлювати щирі слова подяки ліквідаторам за мужність і героїзм.
На жаль, більше третини ліквідаторів-бершадців уже немає серед живих. Схилімо голови в глибокій жалобі і запалімо свічі спомину, пом’янімо усіх, хто відійшов у вічність.
Ми, українці, повинні пам’ятати та шанувати героїв, завдяки яким сьогодні живемо. Велика вам подяка і низький доземний уклін! Нехай будуть вдячні та уважні до вас люди щодня, щохвилини, завжди!
Іван БОЙКО, головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку громадян, пільгових категорій управління праці та соціального захисту населення РДА.