Щоб зрозуміти, що це таке, достатньо озирнутися навколо.
Стрес – це все, що нас оточує. Він вдирається до нашого життя із самого ранку, разом із дзвоном будильника, а потім... Потім усе за звичною схемою – ранкова штовханина в транспорті, робота, затори на шляхах, виклик до керівника, проблеми із дітьми, сварки з близькими, кепський сон. І так кожного дня.
Запідозрити розвиток стресу можна за такими ознаками: швидка стомлюваність, погіршення пам'яті, неможливість зосередитися на роботі, підвищена збудливість та ін.
Чи можна жити без стресу? Наука стверджує, що ні. Життя не терпить постійності та стабільності, і саме воно – головне джерело стресу. Але, щоб не втратити своє здоров'я, дотримуйтесь наступних порад: – намагайтеся частіше обговорювати з друзями та рідними свої проблеми, не носіть все в собі; – не забувайте про щоденні справи, не пускайте все на самоплив. Повсякденні справи, якими б монотонними вони не здавалися, часто відволікають від обтяжливих думок; – перегляньте свої обов'язки – можливо їх список занадто великий, і ви не можете винести цю ношу. Постарайтеся звільнитися від деяких з них; – відмовтеся від алкоголю та кави, починайте день з фізичної зарядки. Не пропускайте прийоми їжі. Намагайтеся не перевантажувати свій організм і більше відпочивати протягом дня; – частіше бувайте в громадських місцях. Намагайтеся радіти кожному дню – шукайте позитив саме в сьогоднішніх подіях; – прикрасьте своє робоче місце гарним пейзажем із зображенням неба або моря. Такі сюжети допомагають розслабитися; – вранці думайте про хороше.
Фахівці встановили, що саме вранці стрес у людей просто зашкалює; – вживайте в їжу продукти-антидепресанти – шоколад, банани, цитрусові, персики, молоко, яйця, свіжу морську рибу.
І наостанок: не соромтеся звертатися за допомогою! У разі потреби звертайтеся до фахівців – отримаєте індивідуальну, конфіденційну, безплатну консультативну допомогу і підтримку.
Олександр ЯЦЮК, лікар-психіатр Бершадської центральної районної лікарні.