Зважаючи на небезпеку, безпосередньо на місце пригоди негайно прибули оперативна група лінійного відділення станції «Гайворон» УВС України на Одеській залізниці, у складі начальника лінійного відділення Віталія Золотарєва і трьох працівників ППС, а також начальник служби цивільного захисту населення у Бершадському районі Територіального Управління МНС у Вінницькій області, підполковник служби цивільного захисту населення О.О. Гончарук, які організували охорону.
Спеціальний автомобіль для перевезення вибухонебезпечних предметів і група піротехнічних робіт аварійнорятувальної частини територіального управління МНС у Вінницькій області у складі капітана, він же старший групи і заступник начальника, Миколи Швидкого, саперів прапорщиків Руслана Ободівського і Романа Кравченка, водіїв-прапорщиків Руслана Тельнюка та Олександра Бараболі прибула майже через добу і негайно приступила до роботи.
Чекати їх стільки часу довелося тому, що подібних викликів буває по декілька і тоді в першу чергу виїжджають туди, де може таїтися найбільша небезпека. Та і дорога від Вінниці до Флорино неблизька.
За словами Івана Місюрка, попередньо добре спрацювали прибулі з Гайворона Віталій Золотарєв і співробітники ППС Володимир Стус, Юрій Полікарчук і Володимир Грицик, які змушені були чергувати навколо території з вибухонебезпечним предметом навіть вночі під дощем.
Спочатку після її обстеження сапери винесли на руках один із снарядів, а невдовзі відкопали та винесли ще один, хоч і менший за розміром, проте більше пошкоджений іржею.
За словами Миколи Швидкого, знахідка виявилася 122-міліметровим снарядом часів другої світової війни першої категорії, які ще дозволені для транспортування. Вибухонебезпечними були обидва знайдені снаряди.
Знешкоджуються подібні вибухонебезпечні предмети на території нашого району тими, хто має на це допуск, в одному з трьох спеціально паспортизованих для цього кар’єрів – на Воронах, у Ставках або в Маньківці. За словами саперів, подібних викликів по області буває до півтори сотні щороку.
Отже, хоч від війни минуло вже багато часу, земля ще таїть небезпеку. У цьому випадку на території паливного складу практично по вибухівці, яка залягала на глибині 25-30 сантиметрів від поверхні, не раз працював бульдозер, проїжджали великовагові автомобілі. І, мабуть, тільки завдяки щасливому збігу обставин не сталося нещастя.
Тому сапери застерегли, що на випадок подібних знахідок, найперше, необхідно позначити цю територію і запам’ятати місце, а повідомивши про це в міліцію, ще й простежити, щоб ніхто більше туди не заходив. Далі справа саперів.
О.О. Гончарук додав, що на випадок такої знахідки в сільській місцевості, спочатку все вирішують органи місцевого самоврядування, тож звертатися варто у сільську раду. А там вже знають, як діяти далі у подібних ситуаціях.
Павло КУШПЕЛА