Перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від поверхні криги. Заздалегідь роздивіться чи немає навколо підозрілих місць: лід може бути крихким (тонким) біля стоку води, поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у кригу. Обминайте ділянки, вкриті товстим шаром снігу. Значно тонший лід у місцях швидкої течії.
Коли йдете групою, відстань між пішоходами не скорочуйте менше, ніж на 5 м. Якщо лід почав тріщати, негайно повертайтеся: не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні від льоду.
Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.
Рибалки мають знати, що не можна пробивати поряд одну від одної багато лунок. Необхідно уникати розташування великими групами на одному місці. Небезпечно рибалити на переправах, поблизу вимоїн та занадто далеко від берега. Рибалка повинен завжди мати під рукою міцну мотузку довжиною 12-15 м, а також дошку або велику гілку.
Зараз небезпечно виходити на тонку кригу, адже температура коливається від мінусової до плюсової, і лід неміцний.
Якщо крига під вами проломилася, розставте руки в сторони по краю льоду, щоб утриматися на поверхні, і кличте на допомогу.
Намагайтеся не обламувати лід, без різких рухів вибирайтеся на його поверхню, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи ноги.
Вибравшись із крижаного полону, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки при - йшли, і де міцність льоду таким чином перевірена.
Якщо в біду потрапила дитина, накажіть їй розпластати руки на льоду та працювати ногами для того, щоб утриматися на поверхні.
Надаючи допомогу, не підбігайте до людини, яка потрапила у воду; підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них; наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розставляючи при цьому руки, до самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє; ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину.
Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 34 м.
Якщо ви не самі, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до місця пролому.
Дійте рішуче – постраждалий швидко мерзне у крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть із небезпечної зони. Потім укрийте його та якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть і напоїть чаєм.
Про випадок надзвичайної події на льоду необхідно негайно повідомити за номером 101.
Тетяна ВИШНЕВА, інспектор групи організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів
цивільного захисту ДПРЧ-16 м. Бершаді, молодший лейтенант служби цивільного захисту.