Грудне молоко ідеально засвоюється, містить у своєму складі ферменти, гормони, імунні фактори, захищає немовля від інфекцій, розвитку алергічних реакцій, сприяє формуванню імунітету. Процес годування позитивно впливає і на матір, і на дитину, допомагає формуватися непорушному зв’язку між ними, викликає відчуття захищеності. Грудне вигодовування позитивно впливає і на організм жінки, сприяючи зниженню ризику післяпологових ускладнень, злоякісних новоутворень молочних залоз, у майбутньому – серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, остеопорозу, ревматоїдного артриту.
Мамине молоко індивідуально відповідає потребам кожної дитини. Дуже суттєвою умовою успішного грудного вигодовування є позитивний емоційний стан, велике бажання годувати грудьми. І навпаки, якщо ви хвилюєтеся, збентежені, невпевнені в собі, не розумієте, чому важливе природне вигодовування, або відчуваєте біль, то навіть при достатньому виробленні молока грудною залозою воно може не виділятися. Це відбувається в зв’язку з тим, що при вищевказаних умовах гальмується рефлекс виведення молока. У свою чергу, відсутність запиту на молоко гальмує його продукування, і кількість молока в жінки зменшується.
Тому спробуйте не звертати уваги на негаразди, сконцентруйтеся на тому, що тільки ви можете дати потрібне годування дитині, думайте про щось приємне, переконайте себе в можливості все здолати.
Щоби забезпечити тривале й успішне грудне вигодовування, з перших днів після повернення додому з пологового будинку потрібно дотримуватися наступних правил: – годуйте дитину «за вимогою», а не «за режимом». Тобто дайте їй можливість їсти так часто і стільки, як вона сама забажає. В перші тижні життя це може бути 8-10 і навіть 12 разів на добу. Таке часте годування новонародженого фізіологічне і сприяє хорошій стимуляції вашої лактації; – якщо у дитини підгузники мокрі 6-8 разів на добу, та стілець 3-4 рази – це означає, що ваш малюк споживає достатньо молока; – не уникайте нічного годування. Якщо малюк прокинувся вночі й плаче, не давайте йому воду або пустушку, а погодуйте груддю. Пам’ятайте, що саме в нічний час інтенсивно виробляється гормон пролактин, який відповідає за лактацію.
Грудне годування має відбуватися в спокійній атмо - сфері. Хороший настрій, приємна музика, затишок сприяють інтенсивному продукуванню молока і легкому виділенню його з молочної залози. Всі тривоги, пов’язані з вагітністю і пологами, позаду.
Тепер головне для вас – виростити дитину здоровою.
Тривале годування материнським молоком – одна з найголовніших умов, яка забезпечує розвиток і здоров’я малюка не тільки протягом першого року, але й у наступні періоди життя.
Підготувала Руслана КУЦА, лікар, акушер-гінеколог пологового відділення Бершадської ОЛІЛ.