Найпоширеніші симптоми туберкульозу:
- кашель, що триває 2 тижні і більше;
- підвищена температура тіла протягом 7 днів і більше;
- задишка, в тому числі і при незначному фізичному навантаженні;
- втрата апетиту, постійна втомленість;
- безпричинна втрата ваги;
- підвищене потовиділення, особливо вночі;
- домішки крові в мокроті при кашлі (кровохаркання);
- болі в грудній клітці.
Чому не всі люди хворіють на туберкульоз?
Заразитися туберкульозом ще не означає занедужати.
Ймовірність захворіти активним туберкульозом у здорової людини, що отримала паличку Коха, складає близько 5% (серед 100 інфікованих протягом життя захворіє 5). У більшості людей, інфікованих мікобактеріями, туберкульоз не розвивається.
Єдиним свідченням наявності туберкульозної палички в організмі в цих практично здорових людей є позитивні туберкулінові шкірні проби. У виникненні захворювання в інфікованої туберкульозом людини відіграють роль два фактори: кількість мікобактерій, що потрапили в організм, а також стан захисних сил організму.
Кількість мікобактерій залежить від близькості контакту з хворим туберкульозом і масивності наявного в нього бактеріовиділення.
На стан захисних сил організму впливає цілий ряд факторів. Голодування чи недостатність харчування знижують опірність організму. Паління тютюну і вживання алкоголю значно знижують захисні сили організму; такий же вплив спричиняють певні медикаменти, що їх застосовують при лікуванні деяких захворювань (протипухлинні, гормональні, імунопригнічуючі).
До туберкульозу особливо чутливі ВІЛ-інфіковані (серед 100 ВІЛ-позитивних, що інфікувались мікобактерією, 5 захворюють протягом 1 року!).
Високі ризики мають хворі цукровим діабетом, хворобами органів дихання, психічними захворюваннями, виразковою хворобою шлунка та 12-палої кишки й інше. Стрес і депресія негативно впливають на стан імунної системи і належать до факторів ризику розвитку туберкульозу.
Що робити, якщо ви або ваші рідні помітили симптоми туберкульозу?
Необхідно якомога швидше проконсультуватися у сімейного лікаря або лікаря-терапевта! Не намагайтеся займатися самолікуванням, воно не буде ефективним. Не втрачайте дорогоцінний час. Потурбуйтеся про себе та своїх близьких.
Тетяна БОГАЧЕНКО, лікар ЗПСМ Бершадської АЗПСМ.