У нашій державі за останні 80 років добре вивчено та розроблено 6500 нормативних документів щодо допустимих рівнів шкідливих речовин в різних середовищах.
Розподіливши довкілля за рівнями шкідливості, важко повірити – помешкання, в якому ми з вами перебуваємо, займає перше місце. Своє помешкання ми перетворюємо на звалище економічно шкідливих матеріалів. Тим більше, що саме в помешканнях, а не на природі, ми проводимо більшу частину свого життя.
Меблі й різні штучні оздоблювальні матеріали, які ми з вами використовуємо для так званого євроремонту квартир (хоча назва якраз є спірною з огляду на те, що у Європі, приміром, відмовляються від полімерних виробів, а у нас вони інтенсивно входять в моду).
Ступінь екологічності оздоблювальних матеріалів позначається на упаковці Е1, Е2, Е3. Це клас емісії шкідливих речовин.
Е1 – ідеальний матеріал, підходить навіть для дитячих кімнат; Е2 – придатний для передпокою, кухні, санвузла. Для спальні та вітальні краще не брати; Е3 – матеріал для обробки виробничих приміщень. Для квартири не підходить.
Перед тим, як купити той чи інший товар, обов’язково запитуйте гігієнічний сертифікат. У сертифікаті завжди вказується, які шкідливі речовини виділяються з фарби або, наприклад, стінової панелі. Якщо цих речовин набирається 5-10, задумайтесь: а може, все-таки купувати не варто?
Кількість і період виділення шкідливих речовин із полімерів залежить від їх легкості, пружності парів, кліматичних умов, експлуатаційних особливостей та ін.
На ринку Бершаді та торгівельних майданчиках в населених пунктах району поряд з полімерним посудом вітчизняного виробництва реалізується посуд імпортний, переважно з Китаю, Туреччини. Однак якість його не завжди відповідає нормативним вимогам санітарного законодавства. Крім того, відсутні дані щодо терміну придатності цього посуду, що також має велике значення при його використанні.
Лабораторні дані такого посуду свідчать про те, що 6070% його не відповідає вимогам санітарних норм та правил.
У черговий раз хочу зупинитись на використанні ПЕТ- пляшок (пластикові). Сьогодні на ринку та торгівельних майданчиках району все частіше здійснюється реалізація олії та молока в цих ємностях. Але ці пляшки є одноразовими для використання за призначенням. Ні усні, ні письмові зауваження спеціалістів служби щодо категоричної заборони реалізації молока, олії в ПЕТ-пляшках не дають бажаних результатів.
Слід відзначити, що реєструються неодинокі випадки використання ПЕТ-пляшок після їх придбання в осіб, що збирають їх на сміттєзвалищах, лісосмугах, біля торгівельних точок (сміттєзбірники магазинів, кафе). Тож перед купівлею олії, молока в ПЕТ-пляшках слід задуматись, який продукт та його якість вам реалізують.
Раджу всім після використання ПЕТ-пляшок робити надрізи (розріз) їх – таким чином збережете здоров’я своє, близьких, рідних та оточуючих.
Анатолій ВЕЛЬГАН, завідувач Бершадським міжрайонним відділом лабораторних досліджень.