Рослини тривалий час поглинають велику кількість пилу, очищуючи повітря від токсичних речовин, а потім при спалюванні всі ці речовини повертаються назад у повітря.
Якщо ж спалюються городні чи садові рослини, які під час сезону були оброблені отрутохімікатами, в повітря разом із димом викидається цілий набір вкрай небезпечних речовин.
Токсичні речовини виділяються з димом та в аерозольному стані потрапляють в організм людини, накопичуються і, звичайно, спричиняють патологію у найбільш слабкому місці.
У Бершаді три рази на тиждень виділяється транспорт для збирання сміття. В окремих селах також проводиться робота по утилізації сміття.
Закопувати таке сміття категорично не можна; дуже повільно розкладаючись, воно забруднює грунти токсичними речовинами. Рослинні рештки найкраще складати у компостні ями.
Неабияку шкоду природі завдає випалювання сухої рослинності та очеретів. Думка, що вогонь очищує землю від бур’янів та збагачує її поживним попелом, є хибною.
Насправді в разі випалювання зменшується шар трави, який утримує вологу в ґрунті; у вогні гинуть комахи та тварини; корисні речовини, що містяться в органіці, у вогні розпадаються на такі, що потім не засвоюються рослинами; внаслідок суттєвого порушення екосистеми знищується родючість грунтів, погіршується їх структура. Страждають і прилеглі території, зокрема полезахисні лісові смуги.
Помилкою також є повне очищення землі навколо дерев від опалого листя. Для дерев це не сміття, а природна підстилка, яка взимку захищає коріння від промерзання, навесні і влітку регулює водний режим, всмоктуючи і поступово віддаючи корінню вологу.
Листя є джерелом органічних речовин, які необхідні кожній рослині – серед палого листя живуть численні комахи, які сприяють утворенню поживних речовин для рослин. Таким чином, пале листя не слід спалювати, тому, що воно є важливою частиною кругообігу життя.
Віктор БАЛАН, колишній держінспектор охорони навколишнього природного середовища, ветеран праці.