Його збудником є особливі мікроорганізми – туберкульозні бактерії (палички Коха), які можуть потрапляти в організм людини різними шляхами. При кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз у повітря потрапляють краплі його харкотиння і слини, які містять збудника туберкульозу. При вдиханні здоровою людиною такого повітря і відбувається зараження.
Воно можливе також при контакті з хворим або при користуванні його речами.
Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями та хворих на туберкульоз дітям віком до 14 років проводять пробу Манту – це дослідження реакції організму на введення спеціального препарату туберкуліну, на який організм може реагувати по-різному. Туберкулін – це екстракт із культури туберкульозних бактерій, який не містить живих мікроорганізмів, тому викликати захворювання не може. Вводиться туберкулін внутрішньошкірно, після чого утворюється специфічне ущільнення «папула» – це округла ділянка шкіри, що трохи піднімається над поверхнею. Оцінюють пробу через 72 години після постановки. Позитивна проба Манту ще не означає, що дитина хвора на туберкульоз. Проте це є підставою на додаткове обстеження у лікаря-фтизіатра. Щороку лікарі стежать за динамікою і порівнюють результат проби з попереднім, якщо проба різко збільшилась – йдеться про її віраж, що говорить про інфікування туберкульозною паличкою. Тоді дитина потребує профілактичного лікування з метою попередження переходу інфікованості в захворювання. На жаль, не всі батьки це розуміють і не дотримуються режиму лікування або ж взагалі не розпочинають його, що призводить до захворюваності дитини.
Протипоказами до проведення проби є гострі алергічні та інфекційні захворювання, ревматизм, бронхіальна астма, хронічні хвороби в стадії загострення. Пробу Манту не проводять після вакцинації протягом 1 місяця. Єдиним ускладненням, що може розвинутись після проведення проби, є алергічна реакція на консервант, який міститься в туберкуліні.
На тлі загрозливої епідемічної ситуації щодо захворюваності на туберкульоз у нашій країні відмова від проведення проби Манту є рішенням, м’яко кажучи, нерозважливим. Адже туберкульоз на початковій стадії добре піддається лікуванню, у випадку запущеності хвороби може статися непоправне.
Підступність туберкульозу і в тому, що часто він протікає безсимптомно, ніяк не проявляючи себе.
Тому проба Манту на сьогодні – єдиний спосіб оцінити, у яких «стосунках» перебуває імунітет дитини з туберкульозною бактерією.
Батьки мають усвідомити необхідність проведення туберкулінодіагностики.
Отже, проба Манту не має ніякого відношення до вакцинації, тобто не виробляє імунітету і не захищає від захворювань. Це найдоступніший, безпечний та інформаційний метод діагностики. Бережіть своїх дітей!
Юлія ЧЕЧЕРВЯК, лікар-фтизіатр тубкабінету ЦРЛ