Хвороба проявляється головним чином на суцвіттях, пагонах, гілках та плодах. Квітки та пагони, які тільки що розпустилися, раптово в’януть та чорніють. Чорніє і скручується також листя, але не опадає, а залишається на гілках, нагадуючи опалені вогнем дерева. Уражуються і незрілі плоди, які чорніють і так само, як і листя, не опадають, а залишаються на дереві.
Бактеріальним опіком уражується більше 200 видів рослин із 28 родин, особливо сильно – дерен, глід, айва, яблуня, груша, горобина. Розповсюджується збудник по паренхімі кори з великою швидкістю (за добу – на відстань 70 см), якщо цьому сприяють погодні умови. Так, при вологості повітря до 85% і середньодобовій температурі 18°С під час цвітіння спостерігали повне зараження.
Основними переносниками збудника на невелику відстань є комахи-запилювачі (бджоли, оси, мухи, джмелі та фітофагипопелиці, галиці тощо). Захворювання може передаватись під час окулірування дичок, на що слід звертати особливу увагу при використанні прищепного матеріалу інших сортів плодових дерев. Оскільки бактеріальний опік зустрічається в скверах, лісових насадженнях та на присадибних ділянках, повністю викорінити це захворювання неможливо. Боротьбу ускладнюють часті періоди враження впродовж вегетації та обмежені можливості проведення хімічних обробок.
Агротехнічні заходи * сильно вражені опіком плодові дерева знищують шляхом викорчовування і спалювання їх; * при незначному ураженні окремих гілок опіком проводять п’ятиразовий обробіток в період цвітіння плодових дерев бордоською рідиною; * у період спокою пізно восени роблять обрізку окремих гілок: молодих на відстані 2025 см від місця враження, старих – на відстані 10-15 см; * як профілактичний захід рекомендується проводити викорчовування дикорослих груш, яблунь, які можуть бути джерелом інфекції.
При виявленні ознак ураження опіком звертайтеся за адресою: Державна фітосанітарна інспекція Вінницької обл., м. Бершадь, вул. Червоноармійська, 30, тел. 2-34-33.
Олег КОРЖЕНКОВ, державний фітосанітарний інспектор Вінницької області.