Основними чинниками, які сьогодні визначають радіаційну ситуацію на Бершадщині і формують дозу опромінення населення, є: Потужність поглиненої дози зовнішнього гаммавипромінювання (гамма фон).
За даними багаторічного моніторингу гамма фон на Бершадщині не перевищує 21 мікрорентгена за годину.
Еквівалентна рівноважна об’ємна активність радону у повітрі.
Дані дослідження проводяться тільки відділом радіаційної гігієни обласної санепідстанції. Одиниця вимірювань – беккерель/м кубічний (Бк/м куб).
Як показують результати досліджень, при дотриманні санітарних і будівельних норм, рівень радону в повітрі зони дихання обстежених новозбудованих приміщень не перевищує регламентованих рівнів.
Активність природних радіонуклідів у воді джерел господарського та питного водопостачання (артезіанські свердловини та шахтні колодязі).
Підвищена концентрація радону може зустрічатися у воді артезіанських свердловин та колодязях. Санепідслужба району контролює наявність протоколів досліджень. В досліджених пробах перевищень регламентованих показників на Бершадщині не зареєстровано.
Питома активність радіонуклідів цезію-137 та стронцію-90 у харчових продуктах і питній воді.
Лабораторний радіологічний контроль продуктів харчування на цезій-137 проводиться також у санепідустанові району, яка має радіометр «РУГ-91 Адані». Щорічно райсанепідстанція проводить понад 200 досліджень харчових продуктів – перевищень допустимих рівнів не реєструється.
Ефективна питома активність природних радіонуклідів у будівельних матеріалах і мінеральній будівельній сировині.
Обласною санепідстанцією проводиться сертифікація продукції підприємств будіндустрії, визначається клас використання. В середньому щорічно досліджується понад 500 зразків будівельної сировини та продукції. В основному сумарна ефективна активність природних радіонуклідів не перевищує 370 беккерелів/кг, що відповідає І класу використання.
Медичне опромінення.
В районі зареєстровано 11 радіологічних об’єктів у лікувально-профілактичних закладах. Це рентгенівські кабінети – діагностичні, флюорографічні, маммографічні, дентальні тощо. Всі вони мають по одній, а то і по декілька рентгенівських трубок і відносяться до генеруючих джерел іонізуючого випромінювання. Сьогодні нагальною потребою є широке впровадження в клінічну практику нових рентгенівських технологій (в першу чергу цифрових).
Індустріальні джерела.
Натериторії нашого району відсутні підприємства, установи та організації, які виробляють, транспортують радіоактивні речовини та джерела іонізуючого випромінювання, здійснюють їх захоронення та утилізацію.
Науковці стверджують, що по вкладу в сумарну дозу основними джерелами опромінення населення України є: джерела природного походження (майже 90%), опромінення в медицині (біля 7%), опромінення радіонуклідами аварії на ЧАЕС (біля 4%), опромінення індустріальними джерелами (АЕС, уранові шахти, радіоізотопні прилади тощо) – менше 1%. Радіаційна ситуація на Бершадщині формується з урахуванням вище зазначених чинників.
Наталія ГУБКО, головний державний санітарний лікар Бершадського району