З інформаціями перед присутніми виступили Олександр Волинець – начальник Вінницької державної інспекції охорони праці в АПК, Михайло Бондарчук – начальник управління с/г і продовольства.
Підбиваючи підсумки гострої розмови, голова райдержадміністрації Світлана Шульц наголосила на обов'язковому виконанні виявлених недоліків. Для контролю над цим у нас створено спеціальну комісію, яку очолює Ігор Кізлов, заступник голови РДА. Визначено конкретну дату усунення порушень – через тиждень.
Пропонуємо вашій увазі головні моменти з виступу Олександра Волинця – начальника Вінницької державної інспекції охорони праці в АПК:
– Перевірка показала: управління с/г і продовольства РДА разом з керівниками підприємств проводять певну роботу, спрямовану на виконання державної політики в галузі охорони праці, профілактику нещасних випадків, профзахворювань, аварій.
Так, створені служби охорони праці, затверджено координаційну раду з питань безпечної життєдіяльності населення. На засіданнях її розглядаються актуальні питання профілактики нещасних випадків, заслуховуються керівники підприємств, де стались нещасні випадки та погіршився стан охорони праці. В районі налагоджено облік нещасних випадків.
Разом з тим, стан безпеки і гігієни праці, виробничого травматизму, виконання вимог нормативних актів з охорони праці на більшості підприємствах АПК залишається незадовільним. Наприклад, торік у сільськогосподарських підприємствах сталося 13 нещасних випадків, в ц.р. – 8. Недостатньо атестуються робочі місця – із 33 с/г підприємств цю роботу провели сповна тільки на 9.
Під час, перевірки державні інспектори виявили майже 500 порушень нормативних актів з питань безпеки, гігієни праці і пожежної безпеки, що свідчить про низький рівень профілактичної роботи. Тільки в 6 з 11 перевірених підприємств проводиться єдиний день охорони праці, незадовільно проходять щотижневі наради, немає оперативного контролю.
Лише в половині з перевірених підприємств розроблені комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів з безпеки, гігієни праці і виробничого середовища, і тільки на 4-х вони погоджені з державною інспекцією охорони праці. Недостатнім залишається контроль за їх виконанням.
Виявлено ряд недоліків в організації навчання працівників безпечним методам виконання робіт. Так, у СТОВ "Нива" с.
Сумівки не розроблене власне положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, посадові особи, працівники, зайняті на роботах підвищеної небезпеки, не пройшли навчання.
Низький рівень профілактики виробничого травматизму – наслідок незадовільної роботи спеціалістів служб охорони праці підприємств. Служби їх на перевірених підприємствах у 2005 р. виявили 100 порушень нормативних актів з охорони праці, тоді як інспектори за два тижні перевірки – майже 500!
З 33 ппідприємств АПК в 32 призначені спеціалісти охорони праці, в т.ч. в 17 обов'язки спеціалістів охорони праці покладені на інших посадових осіб, за сумісництвом.
Спеціалісти з охорони праці с/г підприємств незадовільно контролюють проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки. У СТОВ "Світанок" с.
Шляхової, СТОВ "Нива" с.
Сумівки, ВАТ "Явір-Агросервіс" с.
Поташні протягом року керівникам структурних підрозділів взагалі не видавались приписи щодо усунення недоліків, у СВАТ "Бершадське" спеціалісти охорони праці виявили всього 3 порушення.
Особливу стурбованість викликає стан електробезпеки. Під час перевірки інспектори виявили майже 200 порушень правил, зупинена експлуатація 50 одиниць електрообладнання.
У СТОВ "Нива" с.
Сумівки, наприклад, не проведені чергові вимірювання електрообладнання, до експлуатації допущені електроустановки металеві частини яких не заземлені. У ВАТ "Явір-Агросервіс" с.
Поташні не призначено особи, відповідальної за електрогосподарство.
Турбує також технічний стан техніки. За даними інспекції Держтехнагляду району, із 861 трактора лише 323, або 37%, переведено на електростартерний запуск. Тому не випадково під час обстежень заборонили експлуатацію 55 тракторів.
Незадовільно проводиться робота в деяких господарствах щодо готовності зернозбиральної техніки, зерноочисних комплексів.
Тільки 16 будівель і споруд на перевірених підприємствах із 608 (або 2 відсотки), пройшли обстеження та паспортизацію. Жодне із перевірених с/г підприємств не отримало дозволів на виконання робіт та експлуатацію об'єктів, машин, механізмів підвищеної небезпеки, відповідно до вимог постанови КМУ від 15 жовтня 2003 р.
Керівникам усіх підприємств, що перевірялись, видані приписи. За невиконання вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці 8 посадових осіб оштрафовано, 20 за поданням представників органів державного нагляду запропоновано притягнути до дисциплінарної відповідальності. Внаслідок порушень, які створюють загрозу для життя і здоров'я працівників, заборонено експлуатацію 105 одиниць обладнання.