На знімку: тренер Олександр Маляр (крайній зліва) під час проведення змагань. Фото автора.
Виявляється, Олександр ще у дитинстві мріяв бути тренером.
Він дуже любив і добре грав у футбол – будучи восьмикласником, навіть виступав за дорослу сільську команду. Активно займався і легкою атлетикою. А коли сім’я з Баланівки переїхала до Флориного, зібрав таких, як сам, хлопців, і разом обладнали спортивний майданчик у лісі за кілька кілометрів від села.
Хоча це було більше сорока років тому, Олександр Семенович досі з теплотою згадує ті часи.
– Ми впорядкували футбольне поле, встановили ворота, – розповідає він, – проводили різні матчі. Окрім цього, займалися бігом, штовхали ядро, стрибали у довжину і висоту, грали у великий теніс. Відповідного спортінвентарю не було, тож ставили два велосипеди, натягували мотузок, а ракетки були саморобними.
Служба в армії ще більше загартувала фізично міцного юнака, який і у війську активно займався спортом, зокрема кросом.
Згадує, як він встановив рекорд дивізії з гирьового спорту – правою рукою 36 разів підняв 32-кі- лограмову гирю. Після військової служби успішно закінчив факультет фізичного виховання Сімферопольського державного університету і був направлений у Бериславську ДЮСШ, що на Херсонщині.
За два десятиліття тренер вищої категорії, відмінник освіти України, кандидат у майстри спорту з декількох видів спорту, чемпіон Херсонщини з легкої атлетики Олександр Маляр виховав чимало спортсменів, які досягли високих результатів.
Серед них – Наталія Лазар, яка на чемпіонаті світу із штовхання ядра посіла шосте місце, майстер спорту Олег Близнюк, який виступав за збірну команду України у змаганнях з бігу на 400 метрів.
Олександр Семенович тренував і ще одного талановитого легкоатлета, який потім став майстром спорту і чемпіоном світу в естафеті 4х400 метрів серед спортсменів з обмеженими можливостями.
Життєві обставини склалися так, що сім’я Олександра Маляра десять років тому переїхала на його малу батьківщину.
За цей час Олександр Семенович і на Бершадщині підготував цілу когорту молодих перспективних легкоатлетів. Для прикладу, кандидат у майстри спорту Анастасія Гортман – рекордсменка області, вона виборола на чемпіонатах України серед школярів та юніорів перше місце з бігу на 1500 метрів з перешкодами, друге і третє – у змаганнях із легкоатлетичного кросу. Успішно виступала Анастасія і на міжнародних змаганнях, а також серед дорослих.
Призерами всеукраїнських змагань ставали й Людмила Ціпенко, яка встановила рекорд області у метанні диска, Вікторія Кольцова, Мар’яна Книш. На обласних змаганнях неодноразово здобували перемоги Анастасія Троскот, Ольга Петелько, Ігор Макогін та інші легкоатлети.
Звісно, для будь-якого тренера головне – знаходити і плекати талановитих підлітків, виховувати юних спортсменів, майбутніх чемпіонів. В Олександра Маляра є інтуїція, вміння працювати з дітьми. Він уміло враховує психологічну стійкість підлітків, їхні можливості, фізіологічні дані, поведінку.
Наполеглива робота, вміння знайти підхід до кожного і приносять вагомі результати.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.