Десять днів чотирнадцять моравіцьких пожежників ділилися досвідом із членами добровільної пожежної дружини українського села. І навпаки - наші розповідали про свої напрацювання. Але перебування гостей у районі не обмежувалося лише одніею територіальною громадою.
Було проведено тематичний семінар «Місцева пожежна охорона» для голів сільських рад, в ході якого голова районної ради Михайло Бурлака та перший заступник голови райдержадміністрації Вадим Оркуш презентували гостям Бершадський район. Про роботу пожежної частини № 16 інформував начальник оперативно-рятувальної служби Цивільної оборони Олександр Гончарук.
Війт гміни Моравіца Мар'ян Бурас, розповідаючи про свою територіальну громаду, зупинився на особливостях фінансування та розподілу коштів - все в них відбуваеться прозоро, без корупції. До складу гміни входить 24 села, де проживає 14 тисяч осіб.
У гміні - тринадцять добровільних пожежних дружин, в яких - 570 осіб. За традиціями, вони не одержують зарплати, а лише виплати за участь у рятувальних заходах. Молодь, перебуваючи у таких дружинах, готуеться до участі у професійних пожежних командах.
Польські гості взяли також участь у районних змаганнях добровільних пожежних дружин на стадіоні «Колос» в Бершаді. Вони на двох своїх спеціально обладнаних автомобілях - «Форд» та «Рено» - виступили за команду Баланівки. Об'єднана команда зайняла друге місце серед сільських добровільних пожежних дружин. Учасники огляду-конкурсу змагалися у вмінні бойового розгортання, одягання протигазу, транспортуванні потерпілого на ношах, пожежній естафеті.
Коментуючи хід змагань після церемонії нагородження (всі призери відзначені грамотами), війт Мар'ян Бурас сказав:
- Ми побачили у вас багато такого, що для нас незвичне. Тому нам є чого повчитись один у одного. І саме співпраця на рівні звичайних людей, а не тільки президентів і прем'єр-міністрів, дає можливість налагоджувати ось такі дружні стосунки, вивчати звичаї і традиції, переймати все краще і впроваджувати його в себе.
Перебування делегації із гміни Моравіца в нашому регіоні стало можливим завдяки написанню спільного проекту Польської допомоги Міністерства закордонних Польща «Навчання без кордонів». Координатор проекту з української сторони є секретар Баланівської сільської ради Людмила Устяк, з польської - Малгожата Бєлавська. Проект фінансується в рамках програми польської співпраці розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2011 році.
Як сказала кореспондентові «Вінниччини» пані Малгожата, це вже третій проект співпраці між нашими регіонами, і він єдиний у нинішньому році в Свєнтокшиському воєводстві. А на запитання про те, що їм сподобалося і не дуже в нашому краї, вона спочатку відповіла:
- Сподобалося все! І гостинність господарів, і привітні, щирі люди. На високому рівні культура. Взагалі, важко назвати щось, що б нам не сподобалося. Хоча... Прикро вражає стан доріг.
Голова районного осередку товариства «Україна - Польща - Німеччина» Леонід Когут та начальник місцевої пожежної охорони с. Баланівки Сергій Босакевич розповіли, що наступного року на запрошення війта Мар'яна Бураса група наших пожежників поїде за досвідом у Моравіцу, і разом з ними візьме участь у гмінних та воєводських змаганнях.
А днями учасники ансамблю «Чар-зілля» сільського будинку культури їдуть до Польщі. Виступ наших аматорів під час святкування Івана Купала дуже сподобався польським друзям, і війт гміни запросив їх на обжинки в Моравіцу.