– Невже криза з оплатою комунальних послуг є настільки серйозною, що за її вирішення взялася опозиція? Адже Уряд запевняє, що українці мають гроші для оплати нових тарифів.
– Станом на початок лютого 2007 року в Україні склалася критична ситуація з оплатою послуг. Це стосується всіх без винятку регіонів. На наш погляд необгрунтоване і соціально не виправдане зростання тарифів на житлово-комунальні послуги створює
серйозні загрози національній безпеці та всій економіці України.
З одного боку, люди не можуть оплачувати такі високі тарифи, адже їх доходи не збільшилися. З іншого – місцеві бюджети не отримують очікуваних платежів, а житлово-комунальні господарства перебувають за крок від фінансової катастрофи, і відповідно, за кілька кроків від серії локальних техногенних катастроф у всіх областях України. Інакше кажучи, сьогодні більша частина українських міст стоїть на порозі «Алчевського синдрому».
– Якими можуть бути найближчі наслідки неплатежів?
– Якщо ми не змінимо ситуації, уже найближчим часом нас чекає банкрутство Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та, як наслідок, втрата української газотранспортної магістралі за борги. А місцеві бюджети, котрі, рятуючи своїх громадян, ризикнуть дотувати постачальників газу, електроенергії, води, тепла, просто розоряться.
Але чи не найстрашніше – це призведе до банкрутства багатьох українських родин з можливою втратою житла за борги по житлово-комунальних тарифах.
– Втім, можливо уряд все ж таки правий, і цього року ми отримаємо зростання не лише тарифів, але і зарплат, адже віце-прем’єр Микола Азаров говорить про покращення показників економіки?
– Тут можна згадати гнівні слова Тараса Шевченка: «Не ждіть сподіваної волі – вона заснула – цар Микола її приспав!» Те ж саме і з підвищенням зарплат та пенсій сьогодні. Згідно із Законом «Про Державний бюджет 2007 року», зростання мінімальної заробітної плати, навіть за умов виконання урядом усіх соціально-фінансових зобов’язань, складе лишень 3% (з 400 до 412,5 гривень), а мінімальної пенсії – менше 2% (з 380 до 387,25 гривень) при прогнозованій інфляції (зростанні цін) – 113%. Тим часом, уже сьогодні тарифи на житлово-комунальні послуги та енергоносії збільшилися в 2-4 рази.
На наш погляд, в жодному з українських регіонів, встановлені місцевою владою тарифи, не відповідають логічним економічним розрахункам, не мають жодного відношення до собівартості послуг і грунтуються на приватних фінансових апетитах керівників відповідних підрозділів виконавчої влади.
Зокрема, у Києві міськадміністрація включила до собівартості послуг на житлово-комунальні послуги навіть витрати на судові позови(!) щодо неплатників. Причому, це стосується всіх жителів столиці, незалежно від того плататимуть вони чи ні. Подібні абсурдні речі відбуваються майже скрізь. Зрозуміло, що мова йде вже не про якесь нерозуміння ситуації чи перекоси в управлінні, а про звичайну брудну корупцію і брутальне здирництво та зловживання владою.
– Що пропонує БЮТ, опозиція в цілому за таких умов?
– Ми наполягаємо на негайному прийнятті закону про заборону передачі права власності на майно, делеговане НАК «Нафтогаз України», за будь-якими правочинами. На наш погляд, газотранспортна система наше спільне національне багатство, належить усім українцям і віддавати її Росії або ще комусь – немає права ніхто.
Ми вимагаємо терміново прийняти зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де запропоновано ряд першочергових заходів:
позбавити органи місцевого самоврядування права на встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги та створити єдину методику обрахування тарифів.
Встановити, що зростання тарифів на житлово-комунальні послуги не може перевищувати зростання середньої заробітної платні за останній календарний рік.
Надавати субсидії у тому випадку, коли плата за послуги перевищує 20% сукупного доходу родини.
Я також рекомендуватиму Президенту скасувати постанову Кабінету міністрів, якою уряд передав повноваження на встановлення тарифів органам місцевої влади. Саме кабінет Януковича має нести пряму і безпосередню відповідальність за ситуацію, що складається.
І, безумовно, ми маємо у законодавчому порядку заборонити будь-яке відчуження рухомого і нерухомого майна громадян за несплату житлово-комунальних послуг.