Мін'юст передав повноваження в сфері реєстрації нерухомості та бізнесу місцевим органам влади і приватним суб'єктам.
Підхід до реформи виходив з принципу – коли немає монополії і є конкуренція, тоді громадяни отримують кращий сервіс.
Для оперативного захисту права власності Мін'юстом було розроблено законодавство, яке забезпечило можливість адміністративного оскарження дій реєстраторів до комісії при Міністерстві юстиції.
З початку року комісії вдалося врятувати від захоплень майже 300 компаній. Просте реагування за фактом незаконних дій не могло повністю ліквідувати проблему рейдерства в Україні.
Тепер діють новації, які зробили рейдерство невигідним.
Отже, що змінив «антирейдерський закон для бізнесу»?
Реєстраційні дії щодо юридичних осіб можна проводити винятково в межах області. Закон унеможливлює поширений тип зловживання, коли, наприклад, реєстратор у Херсоні здійснює незаконні реєстраційні дії щодо майна у Вінницькій області.
Запроваджено обов'язкове нотаріальне посвідчення підписів голови, секретаря або учасників загальних зборів на протоколі та на установчих документах при внесенні змін до відомостей про юридичну особу. Тобто «перереєстровувати» активи на підставі якихось інших незасвідчених нотаріусом документів більше ніхто не зможе. Фактично це положення унеможливлює одну з основних рейдерських схем.
І ключове – відповідальність. За спробу незаконного захоплення бізнесу значно посилюється відповідальність для заявника, реєстратора та зацікавленої особи, зокрема передбачено кримінальну відповідальність до 8 років із конфіскацією майна, а також адміністративну – штраф до 8500 гривень.
Що змінив закон для пересічного українця? З’явилася впевненість, що квартира не буде передана іншій особі у той час, коли людина у ній живе і ні про що не підозрює.
Відтепер при реєстрації нерухомості власник може отримати паперове підтвердження власності з підписом і печаткою реєстратора.
Принцип екстериторіальності проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно для нотаріусів звужено: нотаріуси можуть здійснювати реєстраційні дії щодо нерухомого майна в межах області, крім випадків, коли реєстраційна дія вчиняється одразу після нотаріальної.
Наступні положення стосуються посилення контролю за діями нотаріусів і державних реєстраторів. Законом передбачено проведення Міністерством юстиції «камеральних перевірок», які будуть проводитися шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав. Такий контроль за роботою державних реєстраторів дозволить зменшити кількість зловживань із боку державних реєстраторів і притягувати до відповідальності злісних порушників закону.
Подовжено термін подання скарги до комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін'юсту та територіального управління юстиції з 30 до 60 днів.
Якщо все ж хтось під загрозою ув'язнення, штрафів і позбавлення професії наважиться здійснити спробу захоплення майна чи бізнесу, у громадянина буде більше шансів віднайти справедливість у Мін'юсті.
Бершадський районний відділ ДРАЦС головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.