У 2014-му набрав чинності Закон України «Про прокуратуру», норми якого вступали в дію протягом наступних років. Прокуратура позбавлена багатьох повноважень, які мала до цього. При існуючому раніше «загальному нагляді» ми мали можливість дієво впливати майже на всі сфери відносин у суспільстві. Насамперед з метою захисту прав громадян. Нині цього нема. А люди, які звертаються до прокуратури за захистом своїх прав і не знаходять його, залишаються наодинці зі своїми проблемами. Ми зараз не маємо повноважень і не можемо захистити їхні інтереси, зокрема в цивільних, адміністративних судах.
Але, незважаючи на це, у прокурорів ще є достатньо можливостей, щоб захистити громадян чи державу.
Згідно зі ст.25 Закону України «Про прокуратуру» керівники органів прокуратури координують діяльність право - охоронних органів відповідного рівня у сфері протидії злочинності. В 2016-му прокуратурою проведено 7 координаційних нарад із вказаного питання з позитивним результатом.
На територіях 6 згаданих районів і міста Ладижина протягом минулого року вчинено 1708 злочинів, що на 179 або на 9,5% менше, ніж у 2015-му.
По області цей показник – 1,8%. Зростання злочинності відбулося лише в Бершадсь - кому районі (на 6 злочинів або на 1%) та в м. Ладижині (на 19 злочинів або на 9,3%). Ситуація щодо злочинності є досить спокійною, хоча значний вплив на її статистику справив так званий «закон Савченко», коли з місць позбавлення волі звільнилась значна кількість засуджених, які вчиняли злочини фактично одразу ж після звільнення.
Приклад цього – вбивство двох жінок у Ладижині, яке вчинив молодик 28 років, він спеціально залишив на місці злочину копії документів, які підтверджували його особистість. То чи потрібно таких осіб звільняти достроково, коли вони знову бажають повернутись до установ, звідки були звільнені?
Бершадська місцева прокуратура торік заявила до судів 38 позовів на суму 11 млн. 907 тис. грн., із них розглянуто 34 позови на 11 млн. 515 тис.грн., 2 позови на 346 тис. грн.ще знаходяться на розгляді в судах. Вказана робота прокурорів є кропіткою і в той же час результативною, оскільки із 11 млн. 907 тис. грн. протягом минулого року реально виконано позовів на 11 млн.121 тис. грн. У цій сумі і повернуті державі та громадам землі вартістю 10 млн. 722 тис.грн., і захищені інтереси дітей із поновленням їхніх майнових прав на 67 тис. грн., відшкодовані бюджетні кошти в сумі 74 тис. грн. і відшкодовані державі збитки кримінальними правопорушеннями в сумі 40 тис. грн., витрачені на лікування осіб, потерпілих від злочинів. Вказані позовні заяви заявлені прокурором лише в тих випадках, коли відповідний орган, маючи право захистити в судах права держави чи громади, не здійснював такого захисту або такого органу немає, тому прокурор здійснював відповідне представництво в суді.
Окремими функціями прокуратури є підтримання державного (публічного) обвинувачення та нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних із обмеженням особистої свободи громадян. На виконання вказаних функцій прокуратурою в 2016 році до судів спрямовано 683 обвинувальні акти щодо злочинців, що на 29 більше, ніж у 2015му. У 2016 р. у слідстві поліції перебувало 5066 кримінальних проваджень, в яких прокурори здійснювали процесуальне керівництво, під час якого ними було надано 624 письмові вказівки слідчим на проведення слідчих дій. Це величезне навантаження на слідчих поліції та прокурорів.
Ці слідчі в 2016 р. проходили відбірні конкурси, і серед них є такі, які призначені на ці посади вперше. Тому і нарікань від громадян на стан слідства було досить багато. Чимало прокурорів також працюють лише по 2-3 роки, але є надія, що з кожним днем молоді слідчі та прокурори здобувають досвід роботи, тому кількість нарікань від громадян повинна зменшуватись.
Підтримуючи державне обвинувачення, прокурори взяли участь у 602 кримінальних провадженнях, по яких судами винесено вироки та ухвали, подано 43 апеляційні скарги. З розгляду судами питань, пов’язаних із виконанням вироків, прокурори взяли участь у 1239 засіданнях, із питань застосування амністії – у 12 засіданнях. Внесено 38 документів реагування при здійсненні нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні заходів примусового характеру, пов’язаних із обмеженням особистої свободи громадян в установах відбування покарань (Крижопільський виправний центр, Піщанська та Ладижинська виправні колонії), в органах державної виконавчої служби, кримінально-виконавчої інспекції.
Як і раніше, прокуратура здійснює розгляд як письмових, так і усних звернень, у т.ч.на телефон «гарячої лінії» за номером 2-44-68 (у вихідні та святкові дні – за номером 224-86), а також на спеціальну електронну пошту Бершадської місцевої прокуратури «public. [email protected]».
Усього протягом 2016 року прокуратурою вирішено 555 письмових звернень, 241 направлено за належністю, 8 повернуто заявникам без розгляду на підставі вимог ст.8 Закону України «Про звернення громадян», оскільки в письмовому зверненні не було зазначено місця проживання або не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство. На особистому прийомі в прокуратурі було прийнято 568 громадян, у т.ч.керівником прокуратури – 125. На прийомах людям роз’яснювалось законодавство, визначалися шляхи вирішення їхніх проблем.
Значна увага приділялась прокуратурою висвітленню в ЗМІ результатів її діяльності, наданню громадянам інформацій законодавчого характеру. Так, у 2016-му прокуратура надрукувала 106 матеріалів у друкованих та електронних ЗМІ, Інтернет-мережі. Надано 70 інформацій в органи влади. Висвітлення діяльності прокуратури в ЗМІ є одним із зв’язків прокуратури з громадськістю, на що і надалі буде звертатись постійна увага.
Володимир ГИРБА, керівник Бершадської місцевої прокуратури, радник юстиції.