Так, вітаючи учасників міжнародної конференції з обговорення проблематики антисемітизму, що проходила у жовтні 2013 року у Києві, Президент України В.Ф. Янукович ще раз підкреслив важливість боротьби з антисемітизмом та його проявами з метою становлення більш безпечного та толерантного суспільства. Глава держави запевнив, що буде підтримувати всі починання, спрямовані на міжетнічне і міжконфесійне порозуміння, попередження проявів нетерпимості на національному ґрунті.
З метою удосконалення нормативної бази України у сфері захисту прав представників національних меншин продовжується робота над проектом Закону України «Про Концепцію державної етнонаціональної політики України», яка має стати підґрунтям для подальшого комплексного вдосконалення законодавства у сфері міжнаціональних відносин.
Крім того, відповідним Комітетом Верховної Ради України готується до другого читання законопроект «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», покликаний закласти підвалини механізму відновлення прав кримських татар та інших осіб, депортованих свого часу за національною ознакою.
На шляху до реалізації євроінтеграційної перспективи держави, на виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України, з метою створення засад для покращення соціально-економічного становища ромської етнічної групи шляхом забезпечення рівних прав і можливостей, рівного доступу до системи соціальних послуг та участі у всіх сферах суспільного життя в країні, Главою держави була схвалена Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року (Указ Президента України від 8 квітня 2013 року № 201). Зазначений акт Глави держави передбачає розробку Урядом відповідного плану заходів щодо її виконання.
11 вересня 2013 року Кабінет Міністрів України розпорядженням № 701-р затвердив «План заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року», який покликаний забезпечити комплексний підхід у процесі практичного вирішення проблем ромів у сферах правового, соціального захисту та зайнятості, освіти, охорони здоров’я, забезпечення житлом, культури та інформаційної підтримки, сприяти всебічній інтеграції ромів в українське суспільство та адаптації.
Міністерство культури України, як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, зокрема у сфері міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин, надає всебічне сприяння заходам, спрямованим на задоволення культурних, мовних, освітніх та інформаційних потреб національних меншин України.
З цією метою у Державному бюджеті України передбачаються спеціальні видатки.
У 2013 році реалізація заходів із збереження та розвитку культур національних меншин здійснюється в рамках бюджетної програми 1801260 «Заходи з відтворення культури національних меншин, заходи Української Всесвітньої Координаційної Ради, заходи з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, заходи щодо встановлення культурних зв’язків закордонних українців з українською діаспорою».
Для представників національних меншин діють 366 культурно-освітніх центрів, у тому числі суботні та недільні школи, відвідування яких не обмежується віковим цензом.
У центрах, суботніх та недільних школах вивчаються мови, література, історія, культура, традиції народів.
З 2009 року при Міністерстві освіти і науки України створено як дорадчо-консультативний орган громадську раду керівників освітніх програм всеукраїнських громадських об’єднань національних меншин України.
В Україні здійснюється підготовка вчителів для загальноосвітніх навчальних закладів та класів з українською, російською, молдовською, кримськотатарською, угорською, польською, румунською, словацькою, болгарською мовами навчання; практикується запрошення учителів-викладачів мов із республік Болгарія, Естонія, Польща, Словаччина.
Задовольняючи освітні потреби національних меншин, держава забезпечує доступність, безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; надання державних стипендій і пільг учням і студентам. При цьому особи, які належать до національних меншин, мають рівний із етнічною більшістю доступ до освіти всіх рівнів.
(Детальніше – на офіційному сайті Бершадської РДА).