При виконанні будь-якої роботи на людину діють чимало факторів виробничого середовища і трудового процесу. Буває, що і передбачити наперед усе не так просто. Однак завдяки проведеній організаційній роботі, у сільськогосподарських підприємствах району все-таки досягнуто зниження кількості випадків виробничого травматизму. Якщо, наприклад, у 2007 році їх сталося 12, то у 2008-му – шість, а у 20102011 роках – тільки по три, у 2012-му – один. Хоч темпи ведення сільськогосподарського виробництва аж ніяк не спадають, у цьому році їх взагалі не зареєстровано. А звідси можна зробити висновок: вести складне сільськогосподарське виробництво можливо і без них.
Однак певні недопрацювання все ж не можуть не насторожувати. Наприклад, у двох сільськогосподарських підприємствах медогляд працюючих було організовано із запізненням, хоч зробити це потрібно було ще до початку робіт. Іноді не виконувалися пропозиції, викладені у заключних актах цих медоглядів. Або ж, якщо навчання з керівниками та інженернотехнічними працівниками пройшли 158 осіб, то із ТОВ «Прогрес» та ПП «Валентина» на них чомусь не з'явився ніхто.
У сільськогосподарських підприємствах працюють 23 спеціалісти з охорони праці, однак чомусь не призначено їх у СФГ «Кидрасівське», ПП «Добробут», а у ПП «Валентина» за рік їх змінилося три. Про яку охорону праці у такому разі можна вести мову?
Нинішньої осені, через складні погодні умови, ризик виробничого травматизму особливо зростає. Тому відповідальні за охорону праці спеціалісти зобов'язані перевірити стан техніки – наявність на ній захисних огороджень, надійність їх кріплення тощо. По всіх видах робіт необхідно провести відповідні навчання, інструктажі.
Серед основних порушень, виявлених інспекцією під час попередніх перевірок, є відсутність дозволів Держгірпромнагляду на виконання робіт із підвищеною небезпекою, не обстежувалися виробничі будівлі і споруди з метою визначення їх технічного стану і паспортизації.
До виконання таких робіт допускалися працівники, які не пройшли навчання, інструктаж та перевірку знань із питань охорони праці. Не скрізь у повному обсязі працюючі забезпечувалися спецодягом та засобами індивідуального захисту, мийними засобами.
Не скрізь призначалися відповідальні особи за конкретне ведення робіт підвищеної небезпеки, не завжди затверджувалися маршрути переїзду техніки, не проводилися випробування та опосвідчення стану електроустановок, не здійснювалися опосвідчення вантажопідйомності машин та механізмів. До роботи допускалися необладнані електростартерним запуском двигуна та системою його блокування при увімкненій передачі трактори.
Особливу увагу слід звернути на роботу електроустановок, які експлуатуються з порушеннями майже у всіх сільськогосподарських підприємствах.
Можна було б наводити ще чимало прикладів нехтування вимогами правил охорони праці.
З метою недопущення пожеж також потрібно виконати чимало протипожежних заходів.
Щодо експлуатації машинно-тракторних парків, то обов'язковий технічний контроль так і не здійснено у ПСП «Еліта», СФГ «Кидрасівське», ТОВ «СвітанокАгросвіт».
Одним із найгрубіших порушень є допуск до роботи механізаторів без посвідчень або без відповідних категорій у них.
Досвідом роботи за останні роки доведено, що звести до мінімуму випадки виробничого травматизму, а то і взагалі працювати без них всетаки можна. І домогтися цього не настільки вже й важко. Для цього, всього-навсього, слід у кожному з випадків дотримуватися вимог охорони праці.
Григорій ЧЕРЕУШЕНКО, завідуючий сектором охорони праці
та інженерно-технічного забезпечення управління АПР райдержадміністрації.