Нарада проводилась у приміщенні райдержадміністрації за участю голови районної ради М.П. Грабчака, заступника голови РДА Н.М. Грицик, головного спеціаліста з терапії та організації сімейної медицини С.І. Швидюк, начальника державної служби з лікарських засобів у Вінницькій області І.В. Котлінського, кардіолога обласної лікарні ім. Пирогова Н.В. Щугарєвої, доктора медичних наук ВНМУ Н.Ю. Осовської, медичних працівників Бершадської ЦРЛ та КУ «Бершадський РЦ ПМСД».
На збільшення тривалості життя, його якості, на зменшення смертності, особливо серед людей працездатного віку, спрямована дія пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою. В своїй доповіді С.І. Швидюк зупинилась на основних нормативних документах пілотного проекту, висвітлила, що зроблено в області та районі з реалізації заходів програми. Її важливість і актуальність полягають у тому, що серцевосудинні захворювання є основною причиною смертності населення та виходу на інвалідність. Гіпертонічна хвороба – основний чинник, на тлі якого розвиваються такі важкі ускладнення, як інфаркт міокарда та інсульт.
У нашому районі рецепти на гіпотензивні препарати виписуються лікарями ЦРЛ та РЦ ПМСД. Протягом дії проекту виписано близько 39 тисяч рецептів. Державою відшкодовано більше 48 тисяч грн. Це ті кошти, які заощадили жителі нашого району, купуючи ліки від гіпертонії за рецептами лікарів.
Основні труднощі реалізації заходів полягають у тому, що наші люди відвикли купувати ліки за рецептами, а ще несистематично приймають гіпотензивні препарати, навіть знаючи про діагноз, та й не всі контролюють власний артеріальний тиск.
І.В. Котлінський у своєму виступі зазначив, що із 17 суб’єктів господарювання, які здійснюють торгівлю лікарськими засобами, лише шість уклали угоди з Департаментом охорони здоров’я та курортів ОДА на відпуск та відшкодування гіпотензивних ліків за рецептами лікарів. Було наголошено на тому, що гіпотензивні препарати заборонені до відпуску без рецепту лікаря, тож їх продаж без рецепту є серйозним порушенням.
В обговоренні взяли участь головний лікар ЦРЛ В.А. Залецький та головний лікар КУ «БРЦПМСД» Л.І. Брикуля.
Підсумовуючи нараду, заступник голови РДА Н.М. Грицик та голова районної ради М.П. Грабчак наголосили на тому, що влада в районі робить усе можливе для виконання заходів цього проекту, адже здоров’я людей є пріоритетом у роботі кожної гілки влади. Для зручності пацієнтів-гіпертоніків необхідно розширювати мережу аптек у районі, які беруть участь у державній програмі.
Це потрібно для того, аби кожен мешканець, навіть із найвіддаленіших сіл, міг придбати ліки у найближчій аптеці.
Для цього необхідно усім аптечним закладам району укласти угоди з Департаментом охорони здоров’я ОДА на часткове відшкодування вартості ліків відповідно до порядку, визначеного КМУ від 5.09.2012 р. №907 «Про затвердження порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для осіб із гіпертонічною хворобою».
Запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою спрямоване на збільшення тривалості життя, його якості, зменшення смертності, особливо серед людей працездатного віку.
Валентина ДОВГАНЬ, заступник головного лікаря по медичній частині Бершадської ЦРЛ