Одним із основних факторів нарощування його виробництва є ефективне ведення галузі птахівництва. На птахокомбінаті «Бершадський» вироблено м’яса птиці 4501 тонну, що займає в структурі району 91 відсоток, при стабільному утриманні впродовж чотирьох місяців 815-820 тисяч голів птиці.
Не знижують темпів виробництва продукції тваринництва, до відповідного періоду минулого року, такі сільськогосподарські підприємства, як ПСП «Промінь», Бершадська філія ПрАТ «Зернопродукт МХП», ТОВ «Удич». Але найвищих показників досягнуто у ТОВ «Устя» – за чотири місяці надоєно по 3027 кілограмів молока від корови. А середньодобові прирости ВРХ на вирощуванні і відгодівлі становлять – 715, свиней – 433 грами. Причому, виробництво молока і м’яса тут, при стабільному поголів’ї, збільшено до минулого року на 101-129 відсотків. Не варто скидати з рахунків, що молоко є одним із джерел безперебійного і ритмічного надходження коштів у кожне з сільгосппідприємств.
Виробництво ж його в цілому по району збільшилося до минулого року на 119 відсотків. Основний резерв – продуктивність молочного стада, стабільне його утримання і застосування прогресивних методів годівлі та доїння. Прикладом у цьому плані можуть бути, крім устянського господарства, Бершадська філія ПрАТ «Зернопродукт МХП», де надоєно по 2354 кілограмів молока від корови, ТОВ «Осіївське» – по 1710 кілограмів.
Покращили ведення галузі молочного скотарства у ПСП «Тетяна», ПП «Обрій», ТОВ «Лан», де продуктивнісь стада зросла на 505-456 кілограмів.
А показники продуктивності – це барометр ведення галузі взагалі.
З перших днів літньо-табірного утримання худоби з повною відповідальністю поставилися до цього керівники та спеціалісти устянського господарства, Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП», де надій молока від корови становить 27-23 кілограми, в осіївському господарстві – 16 кілограмів.
Слід відзначити, що з настанням літнього періоду структура річного виробництва молока складає 65-63 відсотки. Висновок тут єдиний: як буде організоване утримання поголів’я худоби у цей період, такими будуть і результати.
Негативна ситуація з розвитком галузі складається в агрофірмі «Джулинка», ПП «Зоря». Проте спеціалістам цих господарств є з кого брати приклад.
Основним же заходом по ефективному веденню галузі є організованість кожного спеціаліста та керівника середньої ланки. Саме вони забезпечують прибутковий потенціал у тваринництві.
Володимир ГОДОВАНЕЦЬ, головний зоотехнік управління АПР райдержадміністрації