Іван Михайлович повідомив про новий формат роботи обласної влади з кожним регіоном, коротко окреслив пріоритетні напрями діяльності, після чого учасники зібрання детально проаналізували соціально-економічні показники Бершадщини і визначили першочергові завдання регіонального розвитку.
Обговорення розпочалося з ключових питань розвитку системи охорони здоров’я району. Було відзначено: 11 амбулаторій із 16 мають внутрішні вбиральні і водогони, в решти теж планується їх облаштувати цього року. Дещо гірша ситуація з ФАПами – лише три з них мають внутрішні вбиральні і водогони, так що роботи тут надзвичайно багато. Існує й кадрова проблема, адже вісім посад лікарів вакантні.
Освітня мережа Бершадщини – одна з найбільших в області. Разом з тим, у районі сім шкіл, в яких навчаються до сорока учнів. Минулого року жодного закладу не було реорганізовано, хоча мережа потребує оптимізації. Дошкільною освітою в районі охоплено 81% дітей (в області середній показник – 92%), позашкільною – 24% (в області – 34%). Із 40 ЗОШ 31 мають внутрішні вбиральні. Однак чи не найбільшою проблемою є експлуатація котелень у підвальних приміщеннях 12 шкіл, і це, наголошувалося, серйозний виклик для освітньої галузі району.
В АПК Бершадщини, за словами директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА М.М. Неїлика, теж є низка проблемних питань, адже за комплексною оцінкою Бершадський район посідає 18 місце в області.
Потребує посиленої уваги підготовка до весняно-польових робіт, є над чим працювати і в сфері молокозаготівлі, розвитку тваринництва.
Середньомісячна зарплата працівників у цій галузі хоч і зросла на триста гривень, але менша середньомісячного показника в області.
Надзвичайно багато резервів у підприємницькому середовищі, адже район, як було сказано, займає далеко не лідируючі позиції в області по сплаті податків. Голова ОДА наголосив: потрібна системна робота по легалізації зарплати, мобілізації фінансового ресурсу для розвитку територіальної громади.
У ході співбесіди було відзначено високі показники в галузі культури району. Минулого року було відремонтовано декілька сільських закладів культури. Показники передплати на періодичні видання, комплектування бібліотек новою літературою – одні з кращих в області. В районі належна підтримка творчих колективів, які є візитівкою не лише Бершадщини, а й області. Разом з тим, є й проблемні питання – ремонт окремих сільських закладів культури, музею історії села Баланівки та інших об’єктів, які привабливі для туристів.
Надзвичайно серйозне питання – міське сміттєзвалище, і це незважаючи на те, що останнім часом ситуацію вдалося дещо поліпшити. Потребує належної уваги благоустрій населених пунктів. Керівники області наголошували на необхідності виконання програми «Доступне житло».
Учасники засідання констатували: за останні кілька років соціально-економічна ситуація в Бершадському районі дещо погіршилася, тож за показниками він не на передових позиціях, а в серед няках.
Потенціал Бершад щини високий, потрібна системна робота. Голова обл держ адміністрації І.М. Мовчан наголосив: завдання нового керівництва району – використати цей потенціал для відновлення втрачених позицій.
Слід додати: вже наступного дня голова райдержадміністрації М.Г. Бурлака провів нараду з керівниками структурних підрозділів та працівниками РДА, на якій обговорили результати співбесіди в області. Оперативно створено вісім робочих груп, які в найкоротші терміни ретельно вивчать стан справ і проблеми в територіальних громадах, після чого буде вироблено алгоритм дій для поліпшення ситуації.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ