На знімку: відкриття офісу Єврорегіону «Дністер» – О.Мороз, С.Татусяк, В.Сеу.
Подія відбулася в рамках програми презентації Вінниччини та Єврорегіону «Дністер» у Комітеті регіонів ЄС 11-12 жовтня.
З цією метою до Бельгії їздила 25-особова делегація у складі представників Вінницької області та Республіки Молдова на чолі з головою обласної ради, головою ради Єврорегіону «Дністер» Сергієм Татусяком.
На жаль, сучасне законодавство України не передбачає механізмів представлення наших областей і міст у Євросоюзі, хоча й не забороняє цього робити. А от, наприклад, сусідня Польща ще до вступу в унію відкривала в Брюсселі офіси своїх воєводств, міст, повітів (районів) і навіть гмін (сіл).
– Ми стали першими в Україні, хто захотів таке зробити, і знайшли шляхи реалізації цього амбітного задуму, – зауважив голова обласної ради С. Татусяк.
Голова розповідає, що підготовча робота щодо відкриття представництва в Брюсселі тривала рік. Обласна рада, Координаційний Центр Єврорегіону «Дністер» шукали можливості та юридичні механізми здійснення цього проекту. Особливу допомогу у цій справі надали польські колеги, як-от маршалек Великопольського воєводства, член Комітету регіонів ЄС Марек Возняк.
І от 12 жовтня Сергій Татусяк урочисто презентував вінницькій делегації та брюссельським колегам офіс Представництва Єврорегіону «Дністер» та Вінницької області, а також представив його очільника. Ним став Олександр Мороз – український дипломат з 20-річним стажем роботи, в тому числі у країнах Євросоюзу. Основна місія представника – забезпечення зв’язку Вінницької області та Єврорегіону «Дністер» з європейськими інституціями та участь у програмах ЄС.
– Наші європейські колеги були вражені нашою наполегливістю. Адже ніхто не очікував, що окремий український регіон самостійно, без державної підтримки, зможе добитися свого представлення у Євросоюзі, – прокоментував успіх Вінниччини Сергій Татусяк.
Він додав, що протягом двох місяців офіс працюватиме у тестовому режимі, а його представник – на громадських засадах.
11 жовтня вінницько-молдовська делегація у Брюсселі була присутня на Конференції з питань Східного партнерства. В рамках її проведення голова Вінницької обласної ради, голова ради Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк презентував учасникам заходу (представникам країн ЄС та країн-нечленів ЄС) діяльність Єврорегіону «Дністер» та інвестиційний потенціал Вінниччини.
– Вінницька область здійснює зовнішньоторгові операції зі 108 країнами світу. Регіон реалізує 11 міжнародних угод щодо торгово-економічного, науково-технічного та культурного співробітництва. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, направлених в економіку області, станом на квітень 2012 року склав 228,3 млн. дол. США, – поінформував потенційних партнерів С. Татусяк.
Паралельно з виступом голови у холі офісу Комітету регіонів тривала двогодинна статична презентація Єврорегіону «Дністер»: були виставлені стенди, демонструвався відеоряд, роздавалася друкована промо-продукція.
Після завершення презентації представники офіційних структур Євросоюзу запевнили вінничан та їхніх партнерів молдаван у своїй зацікавленості діяльністю Єврорегіону «Дністер». Адже формат єврорегіонів був придуманий самим ЄС, відтак підтримувати їхнє утворення і функціонування – безпосереднє завдання союзу.
– Від самого початку Євросоюз дотримувався політики, яка полягає в тому, щоб сусід був небідним, був стабільним, обізнаним і безпечним.
Саме тому ЄС допомагає Україні як потенційній європейській державі. А Єврорегіон «Дністер» – це наша козирна карта, яка допоможе нам залучати на Вінниччину ресурси, використовуючи співпрацю із організаціями України, Молдови та Румунії, – зазначив С. Татусяк.
На сьогодні в рамках Єврорегіону «Дністер» вже реалізовується два проекти (просвітницький і транскордонний) коштом європейських фондів. Ще близько двох десятків проектів знаходяться у роботі. Серед них такі масштабні інфраструктурні напрями, як спорудження автомобільно-залізничного мосту «Ямпіль-Косоуци» (вартість – 8 млн. євро), очисні споруди у населених пунктах на березі Дністра (5 млн. євро), під’їзні шляхи до пропускного пункту «Бронниця-Унгурь» (3 млн. євро), розвиток аеропорту «Вінниця». Крім того, постійно реалізовуються мікро-проекти у сферах культури, спорту, освіти, медицини.
– Для ефективної роботи нам потрібна хороша ідея (а їх у нас багато), і вже довкола неї ми гуртуємо фахівців, громадські організації, жителів регіону. Створення Єврорегіону «Дністер», презентація його в Брюсселі, відкриття там нашого офісу – це не фінал, це тільки початок великої копіткої роботи, – резюмував Сергій Татусяк.
Олександра ПЕТРАШ