Основними змінами, які пропонує закон, можна назвати декриміналізацію шістнадцяти складів злочинів.
Крім того, варто відзначити встановлення покарання у вигляді штрафу замість позбавлення волі за правопорушення у господарській сфері та службові злочини, скоєні підприємцями. Іншою нормою нового закону є введення положень, згідно з якими покарання штрафом може бути замінено на позбавлення волі виключно у випадку несплати штрафу при здійсненні вказаних злочинів.
Окремо варто зупинитися на вдосконаленні застосування такого запобіжного заходу, як взяття під варту. За словами радника Президента, керівника Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрія Портнова, вступ в силу декриміналізації означає заборону застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту (за винятком випадків, коли підозрюваний порушив інший, раніше обраний щодо нього запобіжний захід, переховувався від органів попереднього слідства та суду) у «господарських» справах; у справах про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном не більше, ніж на три роки, а відносно раніше не засудженої особи – не більше, ніж на п’ять років.
Інша норма запроваджує поняття застави, відносно незвичного для українців. Відзначимо, що в цивілізованих країнах інститут застосування застави є такою ж звичною річчю, як сумлінне виконання і владою, і громадянами закону. Наразі можна говорити про значний крок України у напрямку наближення до цивілізованого та демократичного законодавства. Правда, залишається не до кінця з’ясованим питання, чи буде виконуватися новий закон так, як це роблять на Заході.
Відтепер обвинуваченого у скоєнні злочинів у господарській сфері зможуть притягнути до відповідальності лише у випадку, коли обвинувачений не виконає покладені на нього процесуальні зобов’язан ня з’являтися до правоохоронних органів або ж до суду і залишатися у межах чітко визначеної територіальної юрисдикції.
Засуджені за економічні злочини особи, щодо яких основне покарання у вигляді позбавлення волі було замінено на штраф, з моменту вступу в дію закону про декриміналізацію будуть звільнені з місць позбавлення волі з наступною сплатою відповідного штрафу. Крім того, запобіжний захід у вигляді позбавлення волі за такими кримінальними справами підлягає перегляду, а у випадку його заміни на заставу – звільненню з місць попереднього утримання особи одразу після внесення нею суми застави. Щодо сум, то вони визначені на наступному рівні: за тяжкі злочини в господарській сфері – від 17 тисяч гривень до 76,5 тисяч; за особливо тяжкі злочини – від 76,5 тисяч до 289 тисяч гривень.
Наразі представники влади та опозиція, а разом з ними і впливові іноземні експерти сходяться на тому, що новий закон несе із собою революційні зміни для України. Його дія дасть можливість вітчизняному бізнесу нормально розвиватися, не переживаючи за потребу щомісячної сплати такої собі «ренти» новим «рантьє» України – правоохоронним органам та податковій службі. Декриміналізація знищує ті корупційні схеми, які ще донедавна були нормою українського буття.
Загальновідомо, що тільки рух, а отже і зміни, є двигуном прогресу. Зміни у нас є.
Справа виключно за прогресом.
Ігор СТЕЛЬМАХ, журналіст