На знімку: головний лікар комунальної установи «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Лілія Іванівна Брикуля (у центрі) та медична сестра ЗПСМ Галина Дмитрівна Олейнікова (зліва направо) і лікар ЗПСМ Бершадської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини Антоніна Іванівна Колесник.
– Найбільша цінність кожної держави – це здоров’я громадян.
Нині ж провідна проблема системи охорони здоров’я – невідповідність сучасним реаліям діючої старої радянської моделі, яка функціонувала в умовах планової економіки. Країна давно живе за законами ринку, а медична галузь залишилась на узбіччі. В зв’язку з цим – недофінансування, розпорошення матеріальних та кадрових ресурсів, нераціональне виконання навіть того, що виділялось.
Майже 20 років на нашому владному олімпі політики багато дискутували про шляхи реформування багатьох галузей, в тому числі і охорони здоров’я, і далі розмов справа не доходила. І тільки за нинішньої влади почали здійснюватись серйозні кроки для реалізації багатьох реформ в країні. Реформування медицини в будь-якій країні є дуже болісним процесом.
У липні 2011 року Верховною Радою України був прийнятий Закон «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я в Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві».
У нашому районі в минулому році спіль ними зусиллями влади, всіх відділів та служб райдержадміністрації, район ної ради та медичних працівників була проведена колосальна робота по реформуванню системи охорони здоров’я.
Рішенням 4 сесії 6 скликання районної ради від 30.12.2010 року було створено комунальну установу «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».
Передано із комунальної власності територіальних громад у спільну комунальну власність територіальних громад району майнові комплекси лікувально-профілактичних закладів та їх структурні підрозділи. В листопаді 2011 року рішенням сесії реорганізовано 7 дільничних лікарень в 7 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини з 3.01.2012 року.
Торік проведено інвентаризацію всіх лікувально-профілактичних закладів району.
Протягом 2011 року районна влада надавала велику фінансову допомогу центру. Було виділено кошти на капітальний ремонт в сумі 153320 грн., придбано медичну апаратуру на суму 73260 грн., виділено кошти для отримання ліцензії на медичну практику – близько 50000 грн., придбано 5 спеціальних медичних автомобілів. З березня по грудень 2011 року наша установа була профінансована в розмірі понад 10 млн. грн. З них на утримання 7 дільничних лікарень пішло майже 5 млн. грн. Замість того, щоб профінансувати ліки, придбати медичне обладнання у амбулаторії ЗПСМ, ФАПи, фельдшерські пункти, проводити ремонтні роботи, кошти витрачалися на утримання ліжок, які заповнювалися наполовину, та зберігання посад працівникам дільничних лікарень.
Хочу детальніше зупинитись на реорганізації дільничних лікарень в амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, яка уже відбулась в нашому районі, тому, що це процес дуже болісний і має багато противників.
Реорганізація дільничних лікарень в амбулаторії – це не означає їх закриття.
Ні одну лікарську посаду не скорочено, в перепрофільованих дільничних лікарнях залишено всі структурні підрозділи (тобто акушерки, патронажні медсестри, медсестри ЗПСМ, по туберкульозу, лаборанти, фельдшери). Більше того, створено денні стаціонари та стаціонари на дому. Денні стаціонари, як у місті, так і в селах, працюють щоденно, крім неділі, з 8.00 до 18.00.
Люди, що проживають на території району, не повинні відчувати ніяких незручностей, а навпаки – вони мають чітко усвідомити, що пацієнт розпочинає та закінчує лікування у лікаря первинної ланки. На сьогодні у нас є 16 амбулаторій ЗПСМ, 20 ФАПів і 5 ФП. У всіх амбулаторіях та деяких ФАПах є медичний транспорт. Далі справа лише за людяністю медичних працівників та сумлінним виконанням їх безпосередніх обов’язків.
Сьогодні медичні працівники, як у місті, так і у всіх селах, зобов’язані після огляду пацієнта сімейним лікарем та оформлення медичної документації, відвідувати хворого вдома та робити призначені ін’єкції. На даний час іде активна підготовка відкриття 4 пунктів швидкої допомоги на базі Михайлівської, Шляхівської, Устянської та Маньківської АЗПСМ з розрахунку одна машина на 10 тисяч населення.
Медичні працівники проводять роз’яснювальну роботу серед населення щодо реформування системи охорони, але до цього повинні долучатися й інші, хто має активну життєву позицію і кому не байдужі ті реформи, які проводяться у державі. До речі, з усіх питань стосовно медичного обслуговування можна звертатися до нас за телефонами «гарячої лінії» 2-41-02 та 2-29-34.
Сьогодні у центрі ПМСД працюють досвідчені та професійні спеціалісти, далеко непогана матеріально-технічна база, тому дуже сподіваюсь, що спільними зусиллями ми будемо вирішувати поставлені завдання і доб’ємось позитивних результатів.