Голова облдержадміністрації наголосив, що Вінниччина виробить регіональну програму розвитку, а кожен район області має прийняти власну програму, що базуватиметься на особливостях району. Вінницька область рухається в загальнонаціональному напрямку, разом з тим ми маємо на меті підвищити добробут громадян за рахунок модернізації економічної та соціальної сфер, а також активізації внутрішнього потенціалу регіону.
– Вінниччина закінчила 2011 рік загалом із позитивними показниками економіки, – зазначив Микола Джига, – ми добилися того, що Вінницька область продемонструвала гарну динаміку розвитку. В області за минулий рік зафіксовано найнижчі показники інфляції в Україні (2 місце). Індекс споживчих цін (індекс інфляції) за 2011 рік у Вінницькій області склав 102,8%.
У 2011 році приріст виробництва в сільському господарстві в порівнянні з минулим роком забезпечено на рівні 17,4%. Сума заборгованості із заробітної плати в порівнянні з початком 2011 року скоротилась на 17,3% або 3,2 млн. грн. і становить 15,3 млн. грн. Лідером в державі область стала за темпами зростання товарообороту (3 місце серед регіонів України). Товарооборот за 2011 рік зріс на 16,9%, а в діючих цінах збільшився на 29,3% або на 4,5 мільярда грн. У 2011 році введено в експлуатацію 289,3 км газових мереж. Загалом газифіковано 15 населених пунктів.
Як відзначив Микола Джига, в області активно здійснюється реформування ключового – аграрного сектору, основними заходами якого є модернізація виробництва та виведення його з тіні.
Пріоритетним в галузі АПК, за словами Миколи Джиги, є розвиток тваринництва, зокрема молочного виробництва. Минулого року в області введено в експлуатацію 3 молочнотоварних комплекси потужністю на 2430 корів.
У 2012 році планується відкрити 2 сучасні ферми по 1200 голів у с. Сьомаки і Станіславчик в Жмеринському і 1 комплекс на 300 голів у Бершадському районі в ТОВ «Осіївське». У 2012 році розпочнеться будівництво ще 7 сучасних ферм, які введуть в дію у 2013-му. Всього в молочному скотарстві, починаючи з 2012 року, буде реалізовано 34 інвестиційні проекти на суму біля 2 млрд. грн.
Відповідно до програми розвитку сільськогосподарської інфраструктури в області створюється сучасна база для зберігання зерна та плодів і овочів. Як відзначив Микола Джига, з 2012 року буде реалізовуватися 20 інвестиційних проектів на суму 1 млрд. 150 млн. грн. по будівництву сучасних хлібо - приймальних підприємств.
На даний час в області сертифіковано 51 зерносклад загальною ємкістю 2,014 млн. тонн. В 2011 році здані в експлуатацію 5 елеваторів загальною потужністю 318,5 тис. тонн. В поточному році планується введення в дію 13 елеваторів загальною потужністю 422,5 тис. тонн.
В стадії реалізації знаходяться 20 інвестиційних проектів на суму 190,7 млн. грн. з розвитку інфраструктури по зберіганню картоплі, овочів та фруктів. Минулого року введено нові потужності для зберігання картоплі, овочів та фруктів загальною ємкістю 29,4 тис. тонн, 6 фруктосховищ ємкістю 26,9 тис. тонн та 2 картопле-овочесховища ємкістю – 2,5 тис. тонн.
На сьогодні на території області знаходяться 49 картоплесховищ, 72 овочесховища, 37 фруктосховищ загальною потужністю відповідно: 22,0, 20,8, 57,2 тис.
тонн, в яких зберігається 12,1 тис. тонн картоплі, 1,9 тис. тонн овочів, 19 тис. тонн фруктів. У 2012 році передбачається ввести в експлуатацію 6 картопле-овочесховищ ємністю 16,65 тис. тонн та 7 фруктосховищ ємкістю 6,9 тис. тонн.
За словами Миколи Джиги, 25 інвестиційних проектів на суму понад 3,8 млрд. грн. в 2012 році та найближчій перспективі реалізуються та будуть реалізовуватись у харчовій та переробній промисловості.
Основним пріоритетом діяльності влади, як відзначив голова облдержадміністрації, залишається збереження здоров’я громадян. Працюємо в двох напрямках – створення умов для зміцнення фізичного здоров’я дітей та молоді, розвиток спортивної інфраструктури, а також покращення стану в медицині.
Як значний позитив, відзначив Микола Джига, покращення демографічної ситуації. Так, в області зафіксовано позитивну динаміку природного приросту населення (-5,4) на 1000 населення у 2010 р. до (-4,4) у 2011 р. На 0,3 проміля зросла народжуваність. Смертність зменшилась на 3,8%, в тому числі реєструється зменшення смертності працездатного населення. Протягом 2011 р. народилось на 400 дітей більше, ніж у минулому році, померло на 1200 осіб менше.
Окремо голова облдерж - адміністрації зупинився на реформуванні сфери охорони здоров’я і модернізації галузі, яка продовжиться цього року. На це в державному бюджеті для області передбачено 189 млн. грн. Зокрема, 33 млн. грн. окремим рядком розподілено на стимулювання оплати праці лікарів в сільській місцевості.
Також Микола Джига повідомив журналістам, що найближчим часом в область надійдуть 40 автомобілів вищого класу для надання екстреної медичної допомоги, які закуплені за рахунок державного бюджету на суму понад 27 млн. грн. Зокрема, наші медичні заклади отримають 6 реанімобілів найвищого класу С. Цього року планується також завершити будівництво хірургічного корпусу лікарні ім. Пирогова.
У соціальній політиці області, за словами Миколи Джиги, важливе місце посідають питання, пов’язані з забезпеченням якості і доступності освіти. Підсумком здійсненої роботи минулого року стало відкриття двох сучасних шкіл – Шаргородської районної гімназії для обдарованих дітей та Томашпільської школи. Значна робота проводиться і в плані закупівлі шкільних автобусів. Вінницькій області на це передбачена субвенція з держбюджету у сумі 13 млн. грн.
Активну позицію область займає і в плані підвищення енергоефективності. Як відзначив Микола Джига, Вінниччина очолила рейтинг найбільш енергоефективних регіонів України, який був складений аналітичним центром «Бюро економічних і соціальних технологій». За його словами, основною метою Регіональної програми модернізації комунальної теплоенергетики є зменшення споживання природного газу на 30%.
В рамках реалізації заходів Програми енергозбереження у 2011 році на впровадження енергоощадних технологій на підприємствах та організаціях всіх форм власності спрямовано понад 17 млн. грн., економія становить майже 21 млн. грн.
У 33 закладах соціальної сфери області впроваджено опалювальні системи на місцевому паливі. Введено в дію 6 малих ГЕС загальною потужністю 925 кВт та сонячна електростанція, яка матиме загальну потужність 1,78 МВт.
В області сформований перелік пріоритетних енерго - ефективних проектів на 52 млн. грн. В поточному році 4 проекти пройшли конкурсний відбір держенергоефективності на фінансування з державного бюджету. З обласного бюджету виділено біля 2 млн. грн. на реалізацію енергоефективних проектів на 20 об’єктах спільної комунальної власності територіальних громад області.
Завдяки продовженню реалізації програми з підвищення енергоефективності на території області буде збудовано 6 електростанцій з використанням енергії сонця сумарною потужністю 50 МВт.
Перші кроки до цього вже здійснені – це підписання меморандуму про співробітництво у галузі енергоефективності з чеською компанією «Екотехнік Прага». В цьому році інвестор має намір збудувати в Літинському районі сонячну електростанцію потужністю 54 МВт, яка буде виробляти майже 62 млн. кВт· год. електроенергії в рік.
Загальна вартість такого будівництва перевищує 100 млн. євро. Цього року в Турбові вводиться в експлуатацію сучасний завод з виробництва пелетів – біопалива із соломи. Його потужність становитиме 150 тис. тонн пелет на рік. Інвестиції становлять 26 млн. євро. При спалюванні 1 тонни пелет виділяється стільки ж теплової енергії, як при спалюванні 480 м3 газу, економія становить біля 40%.
Окремо голова облдержадміністрації Микола Джига зупинився на пріоритетах, визначених Президентом України Віктором Януковичем на 2012 рік. Зокрема, що стосується важливості передачі ширших повноважень у регіони та розподіл в Держ - бюджеті-2012 коштів на розвиток регіонів.
Як відзначив Микола Джига, у 2012 році урядом враховані пропозиції щодо розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. З 1 січня цього року кошти перераховуються щомісячно безпосередньо на рахунки територіальних громад.
Відтак, на місцях можуть самостійно вирішувати проблемні питання розвитку транспортної інфраструктури. Що стосується Вінницької області, то ця субвенція передбачена в сумі понад 76 млн. грн.
Обласна державна адміністрація також внесла на розгляд Кабміну пропозицію щодо розподілу коштів на інвестиційні проекти та капітальні видатки для регіонів, що виділяються з державного бюджету.
«Ми вважаємо, що пооб’єктний розподіл коштів субвенції має здійснюватись не в столиці, а в регіонах: саме місцева влада краще знає, куди в першу чергу потрібно спрямувати гроші, щоб вони не розпорошувались.
Область повинна самостійно визначати пріоритетність фінансування того чи іншого об’єкту», – сказав Микола Джига.
Управління у справах преси та інформації ОДА.