ТВАРИННИЦТВО: ПІДСУМКИ І ПЕРСПЕКТИВИ
Про підсумки роботи тваринницької галузі та перспективи розвитку на 2012 рік інформувала начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації О.В. Гаврилюк.
Нині влада надає пріоритетне значення тваринництву в агропромисловому комплексі і проводить планомірну роботу по покращенню ситуації у цій галузі, зазначила Ольга Володимирівна. Зокрема, молочне скотарство та свинарство названо пріоритетними в комплексній програмі реформ та розвитку сільського господарства України, розробленій Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Серед багатьох факторів, які суттєво впливають на розвиток галузі, О.В. Гаврилюк назвала насамперед нестабільний рівень закупівельних цін, що не забезпечує стійкої рентабельності виробництва, недосконалий механізм державного контролю та регулювання імпорту, відсутність вигідних схем кредитування.
Сільськогосподарськими підприємствами району за 11 місяців нинішнього року вироблено 12604 тонн м’яса, 6090 тонн молока, що на 100 га сільгоспугідь становить: м’яса – 206 цнт, молока – 110 цнт. У доповіді було відзначено й той факт, що в другому півріччі в порівнянні з першим зросли темпи виробництва даних видів продукції за рахунок підвищення продуктивності тварин. Надій молока на одну корову складає 2982 кг, що в порівнянні до минулого року більше на 142 кг. Збільшено також середньодобові прирости на відгодівлі ВРХ – 460 грамів (+ 40) та свиней – 330 грамів (+30).
Чисельність поголів’я худоби – невід’ємна складова частина у валовому виробництві продукції тваринництва, підкреслила доповідач.
Незважаючи на зусилля влади, в окремих господарствах за 11 місяців його скоротили на 15-18%. В цілому в районі спад поголів’я призупинено. В наступному році поголів’я ВРХ та свиней має нарощуватись, відповідно і продуктивність.
Особливе занепокоєння у керівників і спеціалістів господарств, наголошувалося на засіданні колегії, повинен викликати незадовільний стан парування маточного поголів’я ВРХ та свиней. Адже за відповідний період одержано телят на 240 голів менше, ніж в минулому році, та на 3800 голів – поросят. Потрібно постійно тримати на контролі збереження новонародженого молодняка тварин, проводити санітарно-профілактичні заходи по недопущенню інфекційних захворювань.
Останні кроки уряду, як відомо, направлені на сприяння ведення тваринницької галузі, з метою забезпечення своєї країни власними продуктами харчування. Для цього Міністерством аграрної політики проводиться робота на підтримку збільшення продуктивного поголів’я ВРХ, шляхом стимуляції будівництва і реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, а також виплатою спеціальної бюджетної дотації за закупівлю теличок у населення для поповнення основного стада.
В обговоренні цього актуального питання взяли участь голова ради сільгоспвиробників району, депутат обласної ради С.П. Савченко, директор ПП «Промінь», депутат районної ради В.В. Довгополюк та начальник Бершадської районної державної лікарні ветеринарної медицини О.О. Бортко. Зокрема, Сергій Павлович, який разом з головою райдержадміністрації О.Ф. Снігуром у складі обласної делегації нещодавно побував в Республіці Білорусь і вивчав тамтешній досвід ведення тваринництва, поділився своїми враженнями від поїздки. Там держава суттєво підтримує вітчизняного сільгоспвиробника.
Райдержадміністрація постійно тримає на контролі питання ведення тваринництва, підбиваючи підсумки, наголосив О.Ф. Снігур, проводяться співбесіди з керівниками господарств щодо покращення стану справ, надаються рекомендації по розробці дієвих економічно обґрунтованих планів дій. Він окреслив основні завдання на найближчу перспективу. Голова районної ради М.Г. Бурлака запропонував розробити спеціальну програму по розвитку тваринництва.
БЮДЖЕТНИМ КОШТАМ – ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ
Про результати контрольно-ревізійної роботи за дотриманням фінансово-бюджетної дисципліни протягом січня-листопада 2011 року інформувала начальник контрольно-ревізійного відділу у Бершадському і Чечельницькому районах Л.Й. Мазур.
Протягом 2011 року цим відділом проведені контрольні заходи на 23 об’єктах контролю, якими встановлено порушень фінансової та бюджетної дисципліни на загальну суму 4799 тисяч гривень. Так, підприємствами втрачено доходів від безоплатного надання послуг, оренди приміщень без надходжень орендної плати чи сплати належного відсотка орендної плати до державного бюджету на загальну суму 14 тисяч гривень.
Крім того, результатом системних порушень конституційних прав, гарантованих державою та регламентованих колективними договорами з питань оплати праці, стала недоплата працівникам зарплати на загальну суму 93 тисячі гривень.
Певні порушення допущені бюджетними установами при здійсненні соціальних виплат, проведенні господарських операцій з комунальним майном.
За словами Людмили Йосипівни, в управлінні праці та соціального захисту населення РДА потребує поліпшення рівень внутрішнього контролю за законністю призначення різних видів допомог.
В першому кварталі 2011 року контрольно-ревізійним відділом проведено 5 ревізій сільських рад. Найбільшу питому вагу у видатках сільських бюджетів займають видатки на фінансування захищених статей, а саме на заробітну плату з нарахуваннями обов’язко вих фондів. Порушення, що виявлені ревізорами, також, в основному, стосуються незаконних виплат зарплати та проведення нарахувань до фондів в завищених розмірах.
Протягом 2011 року, продовжувала доповідач, проведено ревізію в Бершадській ЦРЛ, якою встановлено незаконних видатків на загальну суму 140 тисяч гривень.
За результатами проведеної контрольно-ревізійної роботи протягом 2011 року до порушників бюджетного та фінансового законодавства неодноразово застосовувалася адміністративна практика. Так, за порушення порядку ведення бухгалтерського обліку до відповідальності притягнуто 41 особу.
В обговоренні цього питання взяли участь заступник головного лікаря ЦРЛ, депутат районної ради В.П. Довгань, начальник управління праці і соціального захисту населення РДА Н.І. Чорнобай та Михайлівський сільський голова А.П. Палагній, які мову вели про усунення виявлених недоліків, недопущення порушень фінансово-бюджетної дисципліни в бюджетній сфері району та безумовне дотримання вимог бюджетного законодавства.
На засіданні колегії РДА були прийняті відповідні рішення. На основі її матеріалів та з врахуванням обговорення будуть підготовлені розпорядження голови райдержадміністрації з розглянутих питань.
Підготував Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.