З метою забезпечення умов для подальшого розвитку малого підприємництва в районі відпрацьовано програмний підхід до даного питання. Реалізація таких програм в попередні роки дала змогу створити достатню інфраструктуру підтримки малого бізнесу, що є важливою умовою забезпечення його розвитку (банківські установи, кредитні спілки, страхові компанії, громадські організації підприємців).
На сьогодні в районі реалізовуються заходи, передбачені програмою розвитку малого підприємництва Бершадського району на 2011-2012 роки. Було б помилково стверджувати, що все відбувається так, як заплановано.
Адже час змінюється. Виникають певні ризики та загрози, змінюється законодавча база.
Тому бізнес готовий обговорювати проблемні питання, надавати пропозиції до законодавчих актів, готовий співпрацювати з владою задля спільної користі. Та й влада не стоїть осторонь проблем підприємництва.
Під час формування та реалізації соціально-економічної політики в районі здійснюється співпраця підприємців з координаційною радою з питань розвитку підприємництва та реалізації державної регуляторної політики при голові райдержадміністрації, на координаційній раді розглядаються актуальні для малого та середнього бізнесу питання.
Зокрема, про підсумки участі суб’єктів підприємництва в обласному конкурсі на часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами, залученими на реалізацію інвестиційних проектів, про взаємодію дозвільних органів району з адміністратором дозвільного офісу, про невідкладні заходи по реалізації державної політики у сфері підприємництва, про стан виконання районної програми розвитку підприємництва, про відзначення Дня підприємця, про зміни в чинному законодавстві тощо.
Впроваджено спрощений механізм започаткування та виходу із бізнесу. Працює дозвільний офіс.
В райдержадміністрації створено веб-сторінку, на якій є розділи: регуляторна політика, дозвільний офіс, реєстраційний офіс. На сторінках веб-сторінки ведеться активне обговорення проблем розвитку підприємництва в районі. Сторінка є відкритою та доступною.
В органах податкової інспекції запроваджено телефон довіри. Систематично проводяться консультації із суб’єктами підприємницької діяльності.
До цього слід додати і численні зустрічі перших осіб району та керівників районних установ з суб’єктами малого та середнього бізнесу по роз’ясненню нововведень в законодавстві, обговоренню поточних проблем у форматі виїзних прийомів громадян, зборів, колективних зустрічей.
В свою чергу підприємницькі структури в певній мірі беруть участь в утриманні об’єктів соціальної інфраструктури (спонсорська допомога, меценатство). Адже в нинішній період економії бюджетних фінансових ресурсів без допомоги підприємців не може обійтись ні школа, ні садочок, ні медичний заклад.
Підприємницькі структури активно беруть участь в наданні спонсорської допомоги, в організації та проведенні різноманітних районних святкових заходів і пам’ятних дат, спортивних свят. Бізнес надає матеріальну допомогу незахищеним верствам населення, ветеранам війни та праці.
Так, ПП «Де Люкс» створило команду з футболу «Підприємець», утримує її, надає допомогу спортсменам з армреслінгу, а також бере участь в інших благодійних акціях.
Не буду ідеалізувати підприємницьке середовище в районі, адже воно є складовою тих процесів, що відбуваються в державі. Проблем більш, ніж достатньо. Вони потребують виваженого підходу та системного, послідовного вирішення.
Та вважаю, що їх неможливо вирішити без відповідних заходів на державному рівні, якісної законодавчої бази.
Серед них важливою є, насамперед, державна підтримка, в основі якої – необхідність створення відповідної правової бази розвитку малого підприємництва, матеріально-технічна та фінансово-кредитна підтримка, розширення кадрового забезпечення, розвиток і впровадження інноваційних технологій, а головне – захист прав як підприємців-роботодавців, так і найманих працівників
Борис ОХРІМЕНКО, депутат районної ради.