Михайло Іванович КОЛЬЧЕНКО, Бершадський міський голова:
– Згадаймо слова Великого Кобзаря – Т.Г. Шевченка: «Чужого навчайтесь і свого не цурайтесь». Звісно, досвід побудови місцевого самоврядування зарубіжних країн, зокрема Польщі, Україні не завадить, але й треба розвивати те хороше, що у нас є. В нашій країні прийнято багато гарних законів – потрібно, щоб вони виконувалися.
Коштів більше з’явиться в громадах за умови, коли ефективно запрацює економіка. Погано те, що народ зневірений. А реформи необхідні, і впроваджувати їх потрібно продумано, виважено.
Лідія Василівна ЮХИМЕНКО, Кошаринецький сільський голова:
– Те, що реформування місцевого самоврядування назріло, сумнівів не викликає.
Досвід Польщі, Німеччини та інших розвинутих країн Європи вивчати потрібно, але впроваджувати реформу слід продумано, варто радитися з населенням громад. У нас дуже багато проблем на місцях – і ремонт доріг, і утримання закладів соціальної сфери тощо, для вирішення яких потрібні значні кошти. А надходження до сільських бюджетів не такі вже й великі, адже система розрахунку місцевих бюджетів на основі формульного підходу до визначення витрат на всі види соціального захисту, які формуються, виходячи з кількості громадян місцевої громади, не завжди відповідає реаліям життя. Разом з тим, нині важко уявити, як голови ра - йон ної та обласної рад та їхні заступники виконуватимуть свої повноваження не на постійній основі, а на громадських засадах. Це, мабуть, проблематично. Є й інші питання, але, безперечно, вдосконалювати існуючу модель системи місцевого самоврядування потрібно.
Володимир Борисович ГРЕБЕНЮК, секретар Флоринської сільської ради:
– Реформування місцевого самоврядування давно назріло. Ця концепція направлена на забезпечення на регіональному і місцевому рівні демократичної та ефективної організації управління, запровадження механізму оптимального самодостатнього функціонування суб’єктів місцевого самоврядування. Будуть чітко розмежовані повноваження органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Стосовно коштів – їх більше повинно залишатися на рівні територіальної громади. Сподіваємося, що реформування місцевого самоврядування забезпечить зміни на краще, насамперед в соціальному плані.
Катерина Станіславівна ГАВРИЛИШИНА, депутат районної ради, голова постійної комісії з питань промисловості, регулювання комунальної власності та приватизації:
– Українці вже чимало років очікують на обіцяний європейський спосіб життя. Однак із зміною президентів, уряду, парламенту змін на краще не відбулося. Лише з приходом Президента України В.Ф. Януковича, як і передбачено в його передвиборній програмі «Україна для людей», в багатьох галузях розпочались масштабні реформи, головною метою яких є поліпшення якості життя наших громадян. Одна з найголовніших реформ передбачає зміни в місцевому самоврядуванні, завдяки чому колись відстала сусідня Польща за один рік увійшла до кола розвинутих європейських країн. Суть цієї реформи полягає в тому, що 60% зібраних податків мають залишатися в місцевих радах.
Відрадно, що на останній сесії обласної ради прийнято Концепцію реформування місцевого самоврядування Вінниччини. Ініціатором її прийняття став С.П. Татусяк, голова обласної ради, який ще у 2005 році, як народний депутат України, лобіював прийняття даного Закону Верховною Радою. Але тоді його зусилля виявилися марними. Сергій Пилипович, як голова Міжнародної організації «Україна-Польща-Німеччина», досконало вивчив позитивний досвід Польщі. І, нарешті, саме Вінниччина стала піонером його запровадження в Україні. Чимало делегацій, в тому числі з Бершадщини, побували у воєводствах та гмінах Польщі.
Вони переконались, що там навіть до найвіддаленішого хутора підведені: дорога з твердим покриттям, газо- та водопровід, каналізація, лінії електропередач, за дітьми в школу та дитячий садок приїздить спеціальне авто. Все це вирішилось за рахунок коштів, які залишались в територіальних громадах.
Президент України В.Ф. Янукович на Раді регіонів поставив чітке завдання – розпочати обговорення Закону про місцеве самоврядування в парламенті вже в травні цього року.
Я переконана, результатом реформи місцевого самоврядування стане наближення послуг до жителів територіальних громад, ефективніше запрацюють товаровиробники, і добробут українців незабаром буде відповідати європейському рівню.
Взяв інтерв’ю Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.