Тому взаємодія України з її найближчими сусідами позитивно відобразиться не лише на іміджі нашої держави, а й на економічних відносинах, які складають стратегічний інтерес у сучасному світі. З приходом до влади Віктора Януковича, українська зовнішня політика починає ставати все більш ефективною. В захисті національних інтересів України Президент керується економічним прагматизмом. Він бачить наявні перспективи і намагається використовувати їх.
Як результат політики Президента України, до нашої держави почали виявляти інтерес. П’ять років, що втратила Україна з помаранчевими керівниками – досить довгий термін для молодої, незалежної країни. Спровокована недолугим правлінням економічна ізоляція, в якій перебувала наша держава увесь цей час, негативно вплинула, в першу чергу, на вітчизняну економіку. Застій в промисловості, погіршення інвестиційного клімату, засилля корупції – складна спадщина, що дісталася Президенту Януковичу. Він, засукавши рукави, взявся виправляти ситуацію. І одним із вагоміших факторів успіху реформ в Україні є саме відновлення відносин між нашою країною в рамках країн Співдружності Незалежних Держав.
Нещодавня неформальна зустріч шести глав держав СНД підтвердила, що співпраця можлива. Потрібні тільки бажання і готовність до конструктивного діалогу.
За ініціативи Президента України в Криму, в Лівадійському палаці, зібралися президенти Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Казахстану, Росії, України. Ці країни мають шанс на відродження. Потрібно тільки досягнути взаєморозуміння.
Під час зустрічі, зокрема, обговорювались механізми активізації економічної співпраці у рамках СНД, плани із реалізації спільних проектів розвитку транспортної, туристичної інфра - структур. Було порушено питання лібералізації торгівлі між країнами.
Крім того, такі країни, як Азербайджан та Казахстан, можуть бути дуже корисні для України в енергетичній сфері. Спільні проекти з використання української ГТС цими державами може вивести нашу країну на рівень відповідального партнера.
Разом з тим Президент України розуміє, що конфронтація ні до чого не приведе. Тому відновлення нормальних відносин з Росією теж якісно змінить статус України.
Україна має тісні культурні, історичні та інші зв’язки з пострадянськими республіками. І завдання влади не рвати їх, а зміцнювати реальними справами. Наша держава має для цього потужний потенціал та політичну волю. Це стосується і авіабудування, і важкої промисловості, і торгівлі. Економічний прагматизм Президента дає свої результати.
Нечувана ще рік назад увага іноземних лідерів до України – яскраве цьому підтвердження.
Офіційний візит Державного секретаря США Гіларі Клінтон став визначною подією. Вперше, мабуть, за всі роки незалежності України, США офіційно визнали, що не будуть вирішувати свої проблеми з Росією за рахунок нашої країни. Голова Державного Департаменту підтримала ту політику, яку проводить Президент України. Гіларі Клінтон назвала її збалансованою, адже Янукович намагається встояти по обидві сторони нашої країни. Сепаратизм та розпалювання ворожнечі між різними регіонами України залишились в минулому.
Тепер світ бачить відповідальну владу, з якою можна мати справу. Саме таким гравцем на міжнародній арені і має бути Україна.
Ще були візит до України Президента Європейської Ради Германа ван Ромпея, поїздка Віктора Януковича до Казахстану, де він обговорював з Назарбаєвим перспективи співпраці в енергетичні сфері.
Президент Янукович обрав свою стратегію. Її основна мета – залучення інвестицій та взаємовигідна співпраця. Тільки за рахунок її реалізації нас знатимуть і поважатимуть в світі.
Петро СОКОЛОВСЬКИЙ, експерт з міжнародних відносин.