Постановою встановлено, що підставою для оформлення права власності на приватні будівлі, споруджені до 5 серпня 1992 р., є висновок про технічний стан будинку (будівлі), складений бюро технічної інвентаризації (БТІ) і документ, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташовані зазначені об’єкти будівництва. А механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, споруджених забудовниками – фізичними особами (далі – забудовник) у період з 5 серпня 1992 р. до 1 січня 2008 р. без дозволу на виконання будівельних робіт (далі – приватні будівлі), на підставі заяви про прийняття в експлуатацію, яка має бути подана до 31 грудня 2010 року.
Приватні будівлі (період 5.08.1992-2007 рр.) приймає в експлуатацію інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК), яка видає забудовникам на платній основі сертифікат відповідності таких будівель державним будівельним нормам, стандартам та правилам (вартість сертифікату 86 грн. 90 коп.).
Для одержання сертифіката забудовник разом із заявою подає інспекції державного архітектурно-будівельного контролю: 1) на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 200 кв. метрів включно, кількість надземних поверхів, яких не перевищує двох, з господарськими спорудами і будівлями загальною площею до 100 кв.
метрів включно: – довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської рад; – технічний паспорт приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації; 2) на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 350 кв. метрів включно з господарськими спорудами і будівлями загальною площею до 150 кв.
метрів включно: – документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розташована приватна будівля; – довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської рад; – технічний паспорт приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації; – звіт про проведення технічного огляду на відповідність приватної будівлі державним стандартам, будівельним нормам і правилам, нормативним актам з пожежної безпеки, санітарному законодавству, що діяли на момент закінчення будівництва, складений організацією, яка має відповідну ліцензію, і погоджений з органом державного пожежного нагляду та державною санітарно-епідеміологічною службою; 3) на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею більш як 350 кв.
метрів з господарськими спорудами і будівлями: – документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розташована приватна будівля; – довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської рад; – технічний паспорт приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації; – звіт про проведення технічного обстеження на відповідність приватної будівлі державним стандартам, будівельним нормам і правилам, нормативним актам з пожежної безпеки, санітарному законодавству, що діяли на момент закінчення будівництва, складений організацією, яка має відповідну ліцензію, і погоджений з органом державного пожежного нагляду та державною санітарно-епідеміологічною службою.
Розрахунок контрольних розмірів площі будівлі входять площі підвалу та всіх поверхів.
На підставі поданих документів інспекція державного архітектурно-будівельного контролю приймає рішення про притягнення забудовника до адміністративної відповідальності за спорудження приватної будівлі без дозволу на виконання будівельних робіт та про накладення штрафу в порядку, установленому відповідно до статті 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення (170 грн.).
Звертаємо увагу забудовників і на те, що з 1 січня 2011 року планується збільшення розміру штрафів за експлуатацію будівель без прийняття в експлуатацію, що будуть перевищувати 3000 грн.
Тому, з метою оформлення права власності на будівлі, споруджені без дозволу на виконання будівельних робіт, необхідно звертатися до місцевих рад.