Туризм в державі, зокрема і в Вінницькій області, дедалі виразніше виступає як важливий сектор суспільного виробництва, культурної інституції, "індустрії гостинності". В Законі України "Про туризм" (1995 р.) туристська галузь визначена як одна із пріоритетних галузей національної економіки і культури.
З метою розвитку туризму в області 2 липня 2002 року рішенням 3 сесії 4 скликання обласної Ради № 51 затверджено Програму розвитку туризму на 2002 – 2010 роки, 19 березня 2004 року прийнято Рішення №506 «Про стан та розвиток туризму в області» і доповнення п.34 (щодо сприяння розвитку сільського зеленого туризму в області) до Програми розвитку туризму у Вінницькій області на 2002-2010 роки. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.07.2006 р. №373-р затверджено План заходів щодо державної підтримки розвитку сільського туризму на 2006-2010 роки.
Для залучення туристів та екскурсантів до регіону, з метою популяризації рідного краю, розвитку туризму:
- за ініціативи Вінницької обласної ради, у області в 2007 році було проведено конкурс «Сім чудес Вінниччини», за підсумками якого визначено об’єкти, що увійшли до номінації «Перлини Поділля»;
- створена пересувна виставка, календар та фотоальбом «Сім чудес Вінниччини»;
- на основних шляхах області встановлено 6 двосторонніх рекламних щитів (6х3 м) «Вінниччина туристична запрошує»;
- поповнено експозицію музею просто неба «Козацька левада» с.Кинашів Тульчинського району;
- розроблено та надруковано 5 тис. карт «Вінниччина туристична», створено CD – диск про туристичну привабливість області;
- зібрана та опрацьована текстова інформація та фотоматеріали щодо видання туристичного путівника «Вінниччина туристична»;
- створена електронна книга про туристичну привабливість нашої області;
- проведена робота щодо інвентаризації об’єктів туристично-рекреаційного комплексу, створено та постійно оновлюється електрона база даних об’єктів;
- туристичні можливості області щороку представляються на Всеукраїнських та Міжнародних туристичних виставках;
- оновлено розділ «туризм» на обласному сайті культури і туризму;
- видана збірка інвестиційних пропозицій під назвою “Наступний крок - туризм”;
- інформацію про Вінниччину розміщено у Всеукраїнському виданні «Україна: туризм, відпочинок, оздоровлення»;у засобах масової інформації пропагуються переваги вітчизняного туризму, зокрема місцевого. На радіо, в пресі і телебаченні запроваджено спеціальні рубрики, телепередачі, які популяризують туристичний потенціал регіону: «Перлини з бабусиної скрині», «Покоління Next», «Понеділок день важкий».
На базі Вінницького факультету державної академії керівних кадрів культури і мистецтв у 2007 році були проведені курси підвищення кваліфікації екскурсоводів, видано 11 дозволів.
На 1 січня 2009 року в області налічується 80 підприємств (приватних підприємців), які отримали ліцензії в Державній службі туризму і курортів України на впровадження туроператорської та турагентської діяльності (10-туроператорів, 70-турагентів), що на 16 одиниць перевищує аналогічний показник минулого року. Протягом 2008 року туристичні послуги населенню надавали 52 суб’єкти підприємницької діяльності.
Найбільш потужними серед туристичних підприємств є: Вінницьке обласне закрите акціонерне товариство по туризму та екскурсіях “Вінницятурист”, приватне підприємство туристична агенція “Укрвіза”, товариство з обмеженою відповідальністю “Вінницьке бюро міжнародного молодіжного туризму “Супутник”, приватне підприємство “Вінтур-плюс”, приватне підприємство “Укрвінінтур”. Власну матеріальну базу, тобто власні підприємства розміщення туристів (готель, санаторій, підприємства харчування) має лише ЗАТ ”Вінницятурист”.
Туристичні підприємства області впродовж 2008 року організовували відпочинок і пропонували подорожі до 44 країн світу. Найбільш активно виїжджали туристи в Єгипет та Туреччину.
У 2008 році Вінниччину відвідали іноземні туристи з 65 країн світу. Найбільше з них із Російської Федерації (363 чол.), Німеччини (337 чол.), Польщі (329 чол.).
У 2008 році кількість обслугованих екскурсантів склала 22502 осіб, що на 842 особи більше ніж у попередньому році.
Актуальним питанням для Вінниччини є розвиток сільського зеленого туризму.
З 2003 року у Вінницькій області діє обласна громадська організація «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму», у 2005 році відкрито Вінницьке регіональне представництво Федерації сільського зеленого туризму.
Обласною спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму спільно з обласним центром зайнятості виготовлено фільм “Зелений туризм: думки та погляди”, створено Інтернет-сайт “Сільський зелений туризм Вінниччини”, постійно проводяться інформаційні семінари на тему: «Основи надання послуг організованого відпочинку в агросадибі».
У травні 2008 року між громадською організацією «Вінницький обласний осередок спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні» та Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східна Європа» підписано договір щодо виділення цільової благодійної допомоги в розмірі 114 745,00 грн. на підтримку діяльності, зазначеної в проекті «Від джерела до розвитку».
Метою даного проекту є:
- формування та впровадження локальних стратегій розвитку підприємництва у сфері сільського зеленого туризму та народних промислів 5-ти районів Вінницької області (Барський, Жмеринський, Мурованокуриловецький, Могилів-Подільський, Ямпільський);
- формування пілотного туристичного продукту та інформаційної мережі народних промислів;
- створення системи формування нових робочих місць із залученням місцевих центрів зайнятості в сільській місцевості.
У червні 2008 року громадською організацією «Ініціатива», Вінницькою обласною громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку» серед сільських, селищних, та міських рад у Вінницькій області оголошено конкурс «Історія Вінниччини: від громади до особистості» метою якого є популяризація сіл, міст та мешканців Вінниччини, як невід’ємної частини культури та історії України.
В с. Гайове Барського району, на базі садиби «НІКА» (Навчально Інформаційна Консультативна Садиба) на початку вересня 2008 року в рамках проекту було проведено практичний семінар: «Основи знань з надання послуг сільського зеленого туризму та розвитку сувенірного промислу».
У листопаді 2008 року Спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму при підтримці управління культури і туризму облдержадміністрації проведено семінар локальних стратегій розвитку сільського зеленого туризму та народного промислу, підсумком якого стало видання каталогу-карти «Відпочинок у селі на Вінниччині».
Спеціалістами управління культури і туризму облдержадміністрації проведено моніторинг з метою визначення перспективних територій для розвитку даного виду туризму та створено електронну базу існуючих господарів, що надають послуги туристам на селі. На кінець 2008 року в області діяло 18 агросадиб. На весну 2009 року кількість садиб зеленого туризму збільшилось до 36-ти.
Під час проведення підвищення кваліфікації керівних кадрів культури і мистецтв, на факультеті державної академії керівних кадрів культури і мистецтв, проводилися семінари з керівниками бібліотек, музеїв, будинків культури щодо популяризації в районах області даного виду туризму.
З метою розвитку туристичної індустрії управлінням культури і туризму облдержадміністрації, Теплицькою, Іллінецькою, Немирівською, Шаргородською, Бершадською райдержадміністраціями у 2008 році проведено краєзнавчі конференції, круглі столи, присвячені перспективам розвитку сільського туризму.
З метою популяризації та підтримки активного туризму Вінницьким туристсько-спортивним союзом розроблено 31 новий маршрут - 10 водних, 6 пішохідних, 6 велосипедних, 8 маршрутів вихідного дня та 1 лижний.
На Вінниччині проводиться робота з організації підготовки кадрів, задіяних у туристичній галузі. Вінницьким туристсько-спортивним союзом підготовлено 24 інструктори з різних видів спортивно-оздоровчого туризму.
Відповідна робота здійснюється і обласним центром дитячого та юнацького туризму і екскурсій, яким підготовлено 40 інструкторів.Надзвичайно привабливими для туристів є Державний історико-культурний заповідник “Буша” Ямпільського району, музей-садиба ім.М.Пирогова в м.Вінниці, скельний монастир в с.Лядова Могилів-Подільського району, пам’ятник архітектури XVIIIст. в м. Тульчині (палац Потоцьких) та ін.
За підтримки обласної державної адміністрації, обласної Ради Вінницька область була гідно представлена 30-31 травня 2009 року на виставці «Українське село запрошує» в с.Пирогів Київської області.
Питання розвитку сільського туризму на Вінниччині знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації.