Під кінець року додалися елементи світової фінансової кризи, а потім нелегке випробування – льодова стихія. В економічному плані були сприятливі умови для вирощування сільськогосподарських культур, район отримав небувалий урожай зернових, трішки вдалося покращити темпи приросту тваринництва. Але, на жаль, в економічному плані вагомих результатів ми не отримали.
Через індекс інфляції на кінець року, недолугу експортну політику України, наші сільгосптоваровиробники не змогли реалізувати за ринковими цінами свою продукцію. Несприятливим був рік і щодо субвенцій, державної підтримки. Ми не отримали жодних субвенцій, які планувалося одержати на газифікацію, продовження будівництва деяких об’єктів. Але залишаючись оптимістами, ми не опустили руки. Підводящі газопроводи до двох сіл – Дяківки і Маньківки – нам вдалося побудувати за рахунок коштів місцевого бюджету. Вдалося долучитися до завершення робіт на спорудженні пологового будинку.
Тож вдячна людям за їхню витримку, прагнення подолати труднощі. Як би там не було, але прожили рік у певному оптимізмі.
Хотілося, щоб 2009-ий був стабільнішим в політичному плані, щоб було менше агресивності, а більше добра в людських серцях, щоб з вірою люди дивилися в майбутнє і сподівалися не на когось, а на власні сили. А місцева влада допоможе, не залишатиметься осторонь. Бажаю всім впевненості та оптимізму.
М.Г. БУРЛАКА, голова районної ради: – Складно виділити окрему подію. Для мене, як голови районної ради, він постійно був дуже напруженим. Але є певні результати спільної роботи депутатського корпусу з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. І від цього відчуваю велике задоволення.
Вперше за останні роки районна рада стала переможцем Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування разом зі службою у справах дітей райдержадміністрації, що дозволить за отримані кошти створити районний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Перемогу у Всеукраїнському конкурсі отримала також і Флоринська сільська рада, а Голдашівська, Баланівська, П’ятківська, Красносільська, знову Флоринська, Устянська сільські, а також міська ради вибороли призові місця і певні кошти в окремих обласних конкурсах.
Багато було зроблено в територіальних громадах району по благоустрою населених пунктів, їх озелененню, ремонту доріг, тротуарів та їх освітленню. Газ прийшов у Джулинку та Маньківку, а Середника майже завершує повну електрифікацію. Всі ці роботи продовжуватимуться і в 2009 році, щоб життя бершадчан покращувалося. Сподіваюся, що цей рік буде кращим за попередній, тож бажаю, щоб у кожному домі був добробут, а в людей – радість, успіхи при міцному здоров’ї. Щоб мрії кожного з нас стали реальністю.
Л.М. БУЧЕК, приватний підприємець, голова ра - йонної спілки підприємців «Бершадь», депутат ра - йонної ради: – Які б негаразди не потрясали наше суспільство, мені, як депутату райради, голові спілки підприємців району, минулий рік запам’ятався все-таки своїми кращими сторонами. Підприємництво в районі розвивалося, про що свідчить і те, що у спілку влилося більше 30 активних, підприємливих людей, які вміло ведуть свою справу. Багатьом вдалося започаткувати свій бізнес. Підвищилася якість і культура обслуговування у приватних магазинах, кафе, перукарнях, майстернях. За цей рік багато приміщень, які належать приватним підприємцям, краще і сучасніше облаштовано. Тож кращим стає наше місто. З’явилось ряд нових магазинів, приватні підприємці створили додаткові робочі місця.
В особистому житті чималу радість приносять мої діти.
Гарно навчається в школі син Олександр, успішно закінчує вже другу вищу освіту дочка Іринка. А це для батьків найголовніше – здоров’я і щастя дітей.
Велику надію я особисто, та і всі підприємці, покладаємо на наступний рік, віримо, що з кризової ситуації, серед інших чинників, допоможе вийти нашій країні малий і середній бізнес, тільки допомогли б йому відповідними законами та зменшили б податковий тиск.
М.П. ШЕВЧУК, директор Джулинської ЗОШ І-ІІІ ступенів: – 2008 рік запам’ятався тією особливою тривогою, що була викликана введенням зовнішнього незалежного оцінювання вступників до вищих навчальних закладів. Це був своєрідний іспит для учителів, випускників Джулинської ЗОШ І-ІІІ ступенів, адже ЗНО стало перевіркою не лише рівня набутих знань учнів, а й рівня навчальної діяльності школи в цілому. Тому нас тішать результати оцінювання: 25 з 30 випускників взяли в ньому участь, а набрані бали значної частини учнів виявилися навіть вищими за шкільні.
А ще цей рік приніс тепло у нашу шкільну домівку – школу було газифіковано.
Придбано нові меблі і обладнано новий комп’ютерний клас. 2008-й виявився плідним для нашого педагогічного колективу. Віриться, що і новий рік виправдає наші сподівання.
О.І. КОВБАСЮК, директор СТОВ «Світанок-Агросвіт», с. Шляхова: – Як і для всіх, 2008 рік для нас найбільше запам’ятається високими урожаями і низькими цінами на вирощену продукцію. Пшениця, наприклад, на 900 гектарах видала по 58,9, ячмінь – по 40 центнерів з гектара. Вал зерна, з кукурудзою, сягнув 6,5 тисячі тонн. Ріпаку намолотили також 800 тонн, його урожайність становила 26 центнерів з гектара. За два мільйони гривень, які отримали, реалізувавши цю культуру, і виживали впродовж другого півріччя.
Хоч кажуть, що хліб усьому голова, але як буде й надалі такою цінова політика, чого доброго доведеться зменшувати посіви пшениці.
Адже за рахунок чого покривати затрати на її вирощування? Он тільки органіку останнім часом внесли на півтори тисячі гектарів. Створивши в себе загін по її внесенню, допомагали ще й сусідам.
А щоб і у 2009-му комори були повними, знову на 1200 гектарах посіяли озимі культури, на чималій площі – озимий ріпак. Залишається лише чекати перемін на краще з боку держави, а то навіть засушливий 2007 рік легше було пережити, як урожайний 2008-й. Важко уявити, як обходилися б і без тваринництва. У господарстві 400 корів, до 800 голів молодняка ВРХ, 300 поросят на відгодівлі. Вже розпочалися опороси і через два місяці будемо мати 1200 голів свиней. А чого варті до 90 робочих місць у тваринництві!
Приємно, що ця галузь у нас за багато років перестала бути збитковою. Рентабельність виробництва молока становить 70, а свинини – до 15 відсотків. 3береглася ж вона завдяки наполегливій праці наших спеціалістів.
Тож завершуємо рік з непоганими результатами і з великою надією та сподіваннями на краще вступаємо в рік Новий.
Ф.М. ПОПЕРЕЧНИЙ, пен сіонер, м. Бершадь: – В цілому, звичайно, рік був непростий для всіх людей. Але ми, пенсіонери, ще не відчули сповна на собі наслідки світової кризи, бо поки що пенсії отримували регулярно. І хоч вони в нас з дружиною не такі вже і великі, а ціни на ринку астрономічні, все-таки якось викручуємося. Виручає присадибна ділянка. Зібрали непоганий урожай картоплі, буряків, моркви, квасолі, була капуста. Тож борщ маємо з власного городу.
Тримаємо двоє поросят. Є біля чого потрудитися, але є і віддача.
Заощаджуємо кошти, аби допомогти дітям, адже їм важче доводиться. Невістка залишилася без роботи. Молодший внук Олег – дев’яти - класник. Старший Богдан цього року поступив у вищий навчальний заклад. Це була радість для всієї сім’ї. Та затьмарюється вона українськими негараздами. Син – будівельник, вміє виконувати всі євроремонти, та взимку заробітків обмаль.
Отож вся надія на нашу з дружиною пенсію.
Що чекаю від прийдешнього року – насамперед стабільності. Хочеться, аби вже не потрясали нас ніякі кризи, щоб була робота для молодих, були надійні заробітки, на які можна було б пристойно прожити.