Основу більшості знеболюючих засобів складали настої і відвари рослин. В операційній однієї з лондонських лікарень до наших днів зберігся дзвін, у який дзвонили, щоб заглушувати крики людей, яких оперували.
Ідея знеболювання належить не одній людині. Але першу успішну публічну демонстрацію наркозу (наркоз ефіром при видаленні пухлини щелепи) виконав зубний лікар Томас Мортон з Бостона (США) 16 жовтня 1846 року. Цей день справедливо вважають днем його відкриття. Менше, ніж за півроку, він вперше був використаний в Англії, Франції, Москві, Києві. В розробку більш досконалих методів наркозу значний вклад вніс великий російський хірург М.І. Пирогов, який довгий час проживав і працював у місті Вінниці.
Відкриттям наркозу були закладені основи анестезіології, яка зіграла вирішальну роль у небувалому злеті хірургічних дисциплін. Отже, уже 160 років, як загальна анестезія (анестезія – знеболювання), простіше кажучи, наркоз, використовується в світовій медицині.
Довгий час цим займались хірурги, і тільки в 60-тих роках XX століття розпочата підготовка кваліфікованих кадрів. Анестезіологія перетворилася в науку, котра, крім знеболювання, регулює життєво важливі функції організму. Вона має багато спільного з реаніматологією (реанімація – "повернення до життя") в теоретичних основах, в змісті, в засобах і методах дії на організм хворого, що дало змогу об'єднати ці науки і організувати відділення анестезіології та реанімації, які недавно перейменовані у відділення анестезіології та інтенсивної терапії.
Таке відділення на 6 ліжок у вересні 2003 року відкрито і в Бершадській ЦРЛ, за ініціативи її адміністрації. З того часу рівень надання допомоги хворим з важкими захворюваннями, травмами, отруєннями, з критичними станами значно зріс. За рік у відділенні проліковується 400-450 чоловік, що є нормативним показником для райлікарні. Цифра для річного періоду начебто і невелика, але за кожною одиницею – людська доля і надія, яку дають хворим співробітники відділення. Звичайно, один у полі не воїн. Лікарі відділення тісно співпрацюють з лікарями всіх спеціальностей, обласними спеціалістами.
Відкриттю відділення передував період копіткої праці по підготовці приміщень, залучення коштів. Ця справа не нова. Ще задовго до цього колектив своїми силами виконав капітальний ремонт палати інтенсивної терапії, в якій тепер розмістилася сучасна зручна перев'язувальна хірургічного відділення. Тож і при створенні свого не стояли осторонь.
Можливо дещо запізно, але хочемо подякувати спонсорам – людям, котрі в різний час допомагали становленню служби і відділення реанімації коштами, матеріалами, продуктами харчування для будівельників. Щиро дякуємо за допомогу і бажаємо міцного здоров'я М.Г. Бурлаці, М.І. Кольченку, П.В. Мойсеєву (ПП "Альянс"), О.М. Лехману (ПП "Спайк"), М.В. Краснєєву (держлісгосп), А.В. Окаєвичу ("Агромаш"), С.А. Кельману (магазин "Комфорт"), П.Г. Марущаку (ТОВ "Устянське"), О.М. Охріменку ("Де-Люкс"), І.С. Зублевичу, Д.С. Янчуку (ЕТЗ), М.М. Вінницькому, Л.А. Вєтрову. А дружний професійний колектив відділення анестезіології та інтенсивної терапії ЦРЛ вітаємо з 3-ю річницею його відкриття та 160-ю – відкриття наркозу. Нехай ваша робота і надалі приносить людям радість життя і оберігає їх від болю, а вам, вашим сім'ям здоров'я, благополуччя.
Олександр Дацюк,
обласний позаштатний анестезіолог, кандидат медичних наук, заслужений лікар України, завідуючий відділенням АІТ обласної лікарні ім.Пирогова.
Григорій Огер,
завідуючий відділенням анестезіології та інтенсивної терапії центральної райлікарні.