Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них.
Зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.
Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Загалом, право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок як учасниками антитерористичної операції, так і іншими категоріями громадян регулюється частиною 6 статті 118, а також статтями 121 і 122 Земельного кодексу України.
Учасники АТО можуть отримувати ділянки з земель державної власності (в межах областей) або комунальної власності (в межах населених пунктів) у таких розмірах: – для ведення фермерського або особистого селянського господарства – до 2 га; – для ведення садівництва – до 0,12 га; – для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) – до 0,25 га у селах, до 0,15 га – у селищах та до 0,10 га – у містах; – для індивідуального дачного будівництва – до 0,10 га; – для будівництва індивідуальних гаражів – до 0,01 га.
Учасники АТО зацікавлені в одержанні земельних ділянок у власність. Зрозуміло, що вільних земель для даних цілей нема. Тому в районі склалася ганебна практика виділення земель сільськогосподарського призначення за умови передачі в оренду тому ж орендарю.
В типовому договорі при передачі в оренду землі зазначено, що орендодавець має право розірвати договір за умови «попередження даного орендаря за три роки».
То про яку передачу у власність можна говорити? Дана земля в учасників АТО існує тільки на папері. Насправді скористатися своїм правом самостійного обробітку чи передачі іншому орендарю на більш вигідних умовах вони не можуть. Тому члени громадської ради при Бершадській РДА обурені діями таких «орендарів-благодійників» та закликають, щоб у них прокинулась совість та людяність і вони відмовились від орендованих ними земель (в межах потреби для учасників АТО), без додаткових умов та застережень. Адже ці люди заслуговують на це. Поки ви спокійно спали і отримували прибутки на даній землі, вони захищали нашу незалежність, ризикуючи власним здоров’ям та життям.
Леонід РИБАК, голова громадської ради.