Порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Також пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що при вивільненні працівників повідомляють про це не пізніше, як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, а в десятиденний строк після вивільнення – подають звіт про фактично вивільнених працівників. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Під «вивільненням» працівника слід розуміти припинення трудового договору з ініціативи роботодавця на підставах, визначених пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.
В умовах дефіциту вільних вакансій люди з метою працевлаштування досить часто змушені погоджуватись на будь-які умови, що запропонує роботодавець. Зазвичай, роботодавець обіцяє особі, яка працевлаштовується нелегально, більш високу заробітну плату, що створює у неї враження про переваги «тіньового» працевлаштування перед офіційним. Тому працівник погоджується на «взаємовигідні», як йому здається, умови праці. На перший погляд обидві сторони таких трудових відносин усім задоволені: роботодавець отримує більші прибутки, не сплачуючи податки та обов’язкові платежі, а працівник отримує більшу заробітну плату. Якщо розглянути проблему глибше, то працівник у даному випадку перебуває у досить вразливому становищі, а саме: він стає повністю безправним перед роботодавцем, тому що по відношенню до такого працівника не діють державні гарантії, передбачені трудовим законодавством. Найбільш поширені порушення вимог трудового законодавства, яких припускаються роботодавці, такі: ненормований робочий день, відсутність вихідних днів, відсутність оплати «лікарняного» та відпустки, відсутність оплати роботи в надурочний час, у святкові і неробочі дні, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України.
Працюючи нелегально, найманий працівник втрачає право на зарахування періоду роботи до страхового стажу, згідно з яким обчислюється пенсія, надається право на виплату допомоги по безробіттю, оплачуються лікарняні тощо.
А тому ще раз наголошуємо для усіх роботодавців (в тому числі і підприємців-фізичних осіб), що існує адміністративна та кримінальна відповідальність за використання тіньової зайнятості.
За додатковою, детальнішою інформацією щодо працевлаштування та отримання консультацій звертайтеся у Бершадський районний центр зайнятості або за тел. 2-22-83, 2-44-51.
Ігор КІЗЛОВ, директор районного центру зайнятості.