- Ситуація в районі справді дуже складна. Передчуваючи, що погодні умови значно погіршаться, ми ще в п’ятницю зібрали комісію з надзвичайних ситуацій. Рішенням цієї комісії утворено районний штаб по подоланню наслідків стихії, заслухано інформації про ситуацію на місцях. Всі районні служби працюють на повну потужність. У зв’язку з падінням високовольтних опор було знеструмлено весь район. Тому ті працівники РЕМу, які перебували у відпустках, відкликані. Дорожні бригади працювали над розчищенням поламаних дерев в усіх напрямках, дороги та вулиці в міру потреби посипалися.
У суботу штаб продовжував працювати. Цього дня до роботи залучили сільських голів. На черговій нараді заслухано керівників усіх структур, залучених до подолання стихії, про те, що було зроблено за останню добу, окреслено напрями діяльності на найближчий час. Першочергової допомоги потребували населення міста, центральна райронна лікарня, котельні, каналізаційна станція, водоканал, а також господарства, де є поголів’я великої рогатої худоби. Тому на деяких фермах працювали пересувні дизельні генератори.
Протягом неділі районний штаб, робочі групи і служби продовжували працювати. Ситуація залишалася складною. Падали опори високовольтної лінії. Так, якщо загалом станом на 21 грудня їх упало 81, то під кінець 22 грудня уже 178. Без світла у понеділок увечері ще залишалося 28 тисяч населення району, деякі об’єкти соцкультпобуту. Для подолання наслідків стихії на допомогу прибули бригади фахівців зі своєю технікою з Вінниці, Ямполя, Могилів-Подільського, Чернівців, Ладижина.
- Скільки бригад працює зараз?
- П'ятнадцять, З них дві мехколони – з Ладижина. Задіяно 23 одиниці техніки, а також спецтехніка.
- Що робиться для того, аби приїжджі могли працювати з повною віддачею?
- Вони забезпечені нічлігом, гарячим харчуванням, намагаємося створити якомога кращі умови для їх праці.
- Якими цифрами можна охарактеризувати динаміку поліпшення ситуації?
- Справа в тому, що цифри змінюються постійно. Скажімо, якщо станом на 20 грудня було відключено 408 підстанцій, то наступного дня ця цифра зменшилася до 320, а на час виходу газети вона буде ще меншою. Аналогічно можна навести приклади по тваринницьких фермах, які оперативно були підключені до електроживлення. Відновлено районне електропостачання – основне і резервне. Не можна виміряти цифрами і зусилля комунальних служб, завдяки яким у багатьох оселях жителів міста після деякої перерви з’явились вода, тепло, світло. Хоч, звісно, ми усвідомлюємо, що роботи в нас ще чимало, але, повірте, робиться все, щоб наслідки стихії подолати якомога швидше. Працює пересувна електростанція потужністю 30 кіловат. У понеділок були завезені нові опори з Ладижина та якісний електродріт А-50 із Житомира та Запоріжжя. Те саме стосується й багатьох інших питань, які виникають у ході ліквідації стихії.
- Які ще райони постраждали від обледеніння?
- Із Вінницької області – Чечельницький, Тростянецький, Теплицький та деякі інші. Але вони лише частково зазнали удару стихії, в цих районах не падали високовольтні лінії. Наш район постраждав найбільше.
- Мабуть, у тому, що опори падали, як сірники, винна не тільки стихія?
- Безперечно. Можна сказати, що певною мірою така велика кількість опор високовольтних ліній, що впали під вагою обледенілих дротів, пояснюється не тільки природним, а й людським фактором. Справа в тому, що у 2000 році, коли ліквідовували наслідки попередньої стихії, не було дотримано нормативів відстані між опорами. Замість потрібних 60 метрів ця відстань становила 70-80. До того ж, і дріт був неякісний. Тому з врахуванням цих прорахунків вирішено встановлювати опори на відстань навіть меншій одна від одної, ніж це вимагає інструкція. Так, якщо нормативом є зараз 50 метрів, то ми встановлюємо стовпи через кожних 45 метрів. Крім того, подбали про якісний електродріт.
Паралельно проводимо і ревізію опор 0,4-кіловольтних ліній з тим, щоб вияснити ситуацію з потребами в опорах та дроті. До речі, як не прикро, але і в цій складній ситуації для району були виявлені випадки крадіжок дроту. Це вже мародерство.
- За дивним збігом обставин, минулого понеділка в енергетиків було професійне свято…
- Так. І керівництво району привітало їх ще з самого ранку, а потім усі роз’їхалися по об’єктах, адже не час зараз для гучних святкувань. Свято прийде тоді, коли у кожній хаті горітиме світло і люди скажуть спасибі тим, хто був причетний до цього.
Хотіла б звернутися до населення району: зберігайте спокій, витримку, по мірі можливості сприяйте роботі бригад по ліквідації стихії. Повірте, робиться все максимально можливе, щоб якомога скоріше повернути район до нормального ритму життя.