В роботі брали участь голова районної ради М.Г. Бурлака та його заступник П.А. Сугак, голова райдержадміністрації С.Л. Шульц та її заступник О.Д. Кравчук, голови постійних комісій та фракцій райради, міський та сільські голови, начальники управлінь та відділів РДА і районної ради, голови районної, міської та Війтівської організацій ветеранів війни та праці.
За традицією, учасники зібрання спочатку оглянули об’єкти соціально-культурної сфери села, а сільський голова С.Г. Криворука розповів про соціально-культурний розвиток громади. Війтівка – одне з найбільших сіл району, нині тут в 1685 дворах мешкають 4047 чоловік, з них 2067 – працездатного віку, 1326 пенсіонерів та 1507 громадян віком до 35 років.
– Співпраця з депутатами сільради, керівниками підприємств та установ, – наголосив Сергій Григорович, – дає можливість вирішувати основні питання соціально-економічного та культурного розвитку, благоустрою села та виробничих територій, охорони навколишнього природного середовища, розширення мережі торгівлі та громадського харчування, медичного обслуговування населення.
Учасники засідання координаційної ради переконалися в цьому, відвідавши амбулаторію загальної практики сімейної медицини, дитячі дошкільні заклади, загальноосвітню школу та будинок культури. В амбулаторії, наприклад, недавно проведено чудовий ремонт, якого не робили вже років з десять. Правда, проблемою залишається придбання автомобіля «швидкої допомоги» та медичного обладнання.
Дитячим дзвінкоголоссям зустрів поважних гостей дитсадок «Світлячок», який очолює Л.І. Юрченко. Ця установа має ще й філію, всього тут виховується в семи групах 165 малюків. Батьківська плата за відвідування дитиною садочка складає 2,5 грн. на добу, хоча реально затрати тільки на харчування становлять майже 6 грн.
Надзвичайне враження на присутніх справив дитячий садочок «Мрія» ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський». Це унікальний заклад, підкреслив голова правління підприємства, депутат районної ради І.І. Андрушко, який наші працівники побудували власними силами в 1996 році. Останні кілька років цей дитсадок не працював і ось тепер передається птахокомбінатом на баланс Війтівської сільради. Іван Іванович вручив голові районної ради М.Г. Бурлаці символічний ключ від цієї установи, який він передав сільському голові.
– Це правильний крок, мудре рішення назустріч людям, – підкреслив Михайло Григорович. – Сподіваємося, що демографічна ситуація в селі ще поліпшиться і громада матиме гарну перспективу.
Щиро дякував і Війтівський сільський голова С.Г. Криворука, адже такий красень-дитсадок бажав би мати в громаді кожний сільський голова. Сергій Григорович пообіцяв докласти максимум зусиль, аби зберегти і ефективно використовувати унікальний дошкільний заклад в інтересах громади.
Ознайомилися учасники засідання координаційної ради і з одним із кращих не лише в районі, а й за його межами, закладом культури, який вже 23 роки очолює заслужений працівник культури України В.Х. Багач. Чудовий зал на 750 місць, зал для проведення дискотек, а ще талановиті, віддані своїй справі, працівники. До речі, на базі Війтівського сільського будинку культури діють 12 гуртків.
Було що демонструвати й директору місцевої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів В.М. Джужуку, адже до послуг 513 учнів, які тут навчаються, 2 спортзали, 2 спортивні майданчики, 25 навчальних кабінетів, комп’ютерний клас, мультимедійний комплекс, інтерактивна дошка. Педагоги тут активно працюють над впровадженням інноваційних технологій в навчально-виховній діяльності. Гості ознайомилися з виставкою робіт членів гуртка «Попелюшка», який веде вчителька трудового навчання, призерка минулорічного обласного конкурсу «Вчитель року» О.О. Бабій, з музеєм історії села, яким опікуються юні краєзнавці на чолі з В.В. Теслюк, навчальними кабінетами, бачили переваги використання інтерактивної дошки при проведенні уроку. За традицією, голова районної ради М.Г. Бурлака вручив директору В.М. Джужуку подарунки для учнів. До речі, малюки «Світлячка» теж отримали іграшки.
Знайомлячи колег із здобутками і проблемами громади, Війтівський сільський голова С.Г. Криворука не обійшов увагою тему бюджету. План по доходах за сім місяців нинішнього року виконано на 111,3%. Велика заслуга в цьому, підкреслив Сергій Григорович, ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський», частка якого у формуванні сільського бюджету становить більше 30%. Його екологічно чисту продукцію (понад 100 видів) знають не лише в нашому районі, області, а й в інших регіонах України. В останні роки тут активно вводяться в дію нові виробничі цехи, місяць тому – цех забою та переробки птиці, який також відвідали учасники засідання координаційної ради. Про виробничий процес та діяльність колективу розповідали завідуюча цим цехом Л.П. Замкова та головний бухгалтер підприємства Г.В. Грабовий.
Пленарна частина засідання координаційної ради проходила в актовому залі Війтівської ЗОШ. Про соціальний захист інвалідів, ветеранів війни та праці інформувала начальник управління праці та соціального захисту населення РДА Н.І. Чорнобай. Посилення уваги до людей з інвалідністю, об’єднання зусиль влади, громадських організацій, соціальних працівників, зазначила Наталія Іванівна, – це запорука створення суспільства рівних можливостей.
На обліку в управлінні нині перебуває 454 інваліди війни, 2800 інвалідів загального захворювання, 622 інваліда дитинства, 88 інвалідів трудового каліцтва, 47 інвалідів армії – загалом 4011 осіб, що становить 6,2% від усього населення району. Усі вони користуються передбаченими законодавством пільгами.
Так, протягом 7 місяців нинішнього року 398 осіб із числа інвалідів дитинства та дітей-інвалідів отримали соціальну допомогу на суму 1 млн. 631 тис. грн., 479 інвалідам війни виплачено одноразову допомогу до 9 Травня на загальну суму 22,3 тис. грн., інвалідам-учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проведено виплату грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування. Ветерани війни та інваліди отримують вугілля та компенсацію на придбання твердого палива, надаються послуги й по забезпеченню інвалідів протезно-ортопедичними виробами, інваліди забезпечуються безкоштовними санаторно-курортними путівками або ж отримують компенсацію замість неї. Проблемним, інформувала Наталія Іванівна, залишається безоплатне та пільгове забезпечення інвалідів спеціальними автотранспортними засобами. Безперешкодний доступ до об’єктів цивільного і громадського призначення, вільне користування транспортними засобами повертає людей з особливими потребами до активного суспільного життя.
Про поліпшення житлових, матеріально-побутових умов громадян похилого віку, які потребують обслуговування вдома, мову вів заступник директора територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, депутат районної ради В.І. Ільченко. Сьогодні в складі терцентру, розповідав Василь Іванович, діють відділення соціальної допомоги вдома, організації надання грошової та натуральної адресної допомоги, організації надання побутових послуг, а також створюється стаціонарне відділення для постійного та тимчасового проживання одиноких непрацездатних громадян на базі Маньківської дільничної лікарні.
Кожна цивілізована держава серед першочергових завдань висуває збереження здоров’я нації, розпочала свій виступ начальник відділу охорони здоров’я РДА Н.А. Плахотнюк, яка говорила про завдання органів місцевого самоврядування щодо покращення медичного забезпечення сільського населення.
Формульний розрахунок видатків на охорону здоров’я враховує лише мінімальні потреби галузі, однак частина сільрад, зауважила Нінель Анатоліївна, зменшила і без того мізерні витрати на утримання медичних закладів. Це, на її думку, одна із вагомих підстав для об’єднання закладів первинної ланки медико-санітарної допомоги в єдиний медичний простір. Мова йшла і про доцільність функціонування дільничних лікарень в тому вигляді, в якому вони є сьогодні.
Важливими також є організація та контроль за здійсненням профілактичної роботи, охороною здоров’я матері і дитини. Нинішнього року, констатувала Н.А Плахотнюк, створилася надзвичайно тривожна ситуація з малюковою смертністю, адже за 6 місяців показник смертності дітей віком до одного року виріс порівняно з аналогічним періодом 2007-го в два рази і становить 21,3% (середньообласний – 10,42%, загальнодержавний – ще менший). Причинами цього фахівці називають недостатніми зв’язок міжсекторальний, роботу в асоціальних сім’ях та сім’ях, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Обговорення питань порядку денного відбувалося у формі запитань і відповідей, дискусії, чимало виступів було і з місць. Активно долучалася до роз’яснень і голова райдержадміністрації С.Л. Шульц.
З розглянутих питань прийнято відповідні рішення. Вів засідання координаційної ради і підбив її підсумки голова районної ради М.Г. Бурлака.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.